Zastosowanie technologii klejenia z utwardzaniem promieniowaniem UV.

uvacube_2000_mWspółcześnie w kwestii łączenia ze sobą różnorodnych przedmiotów w przemyśle, coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne technologie ich klejenia. Klejenie odgrywa szczególnie istotną rolę w branżach bardziej precyzyjnych, gdzie łączone ze sobą przedmioty są małe gabarytowo. Jeśli bowiem chodzi o duże gabaryty, głównie stalowe, to w dalszym ciągu prym wiedzie spawanie. Wracając zaś do klejenia, warto od razu zwrócić uwagę na technologię wykorzystującą kleje utwardzane promieniowaniem UV. Jest to najnowsza technologia, zapewniająca nam doskonałe wręcz efekty klejenia, przy stosunkowo niskich kosztach i niedużych wymaganiach technicznych.

Jak przebiega proces klejenia z utwardzaniem spoiny promieniowaniem UV?

Sam proces przygotowania takiej spoiny nie jest tutaj niczym nadzwyczaj kłopotliwym. Tak samo jak w każdym innym przypadku, także i tutaj należy najpierw precyzyjnie oczyścić klejone ze sobą powierzchnie, usunąć wszelkie zadziory i nierówności oraz przeprowadzić ich odtłuszczanie. Następnie trzeba tylko nanieść na obydwie powierzchnie równomierną warstwę kleju i można przedmioty ze sobą połączyć. W następnej kolejności, niezbędny będzie odpowiednie promiennik UV dla przemysłu, który zapewni nam prawidłowy przebieg utwardzania spoiny. Warto jednakże wspomnieć, iż zanim koniecznym będzie utwardzanie spoiny, mamy nawet do 60 minut czasu, na dowolną manipulację klejonymi przedmiotami. Pozwoli nam to na ewentualne poprawienie ich ustawienia względem siebie, czy też na przygotowanie większej liczby klejonych elementów, aby utwardzić je jednocześnie. Sam proces utwardzania trwać może nawet około 10 sekund a więc jest wyjątkowo szybki. Trzeba jednakże mieć pewność, aby nasz promiennik UV, był w pełni sprawny. Jakiekolwiek nieprawidłowości jego pracy mogą prowadzić do wadliwego utwardzenia spoiny.

Jakość spoiny utwardzanej promieniowaniem UV.

Jak już wspomnieliśmy, najważniejsze jest prawidłowe utwardzanie. W tym szczególnym przypadku, istotną kwestią jest to, by spoina była naświetlana, a tym samym utwardzana równomiernie. Jeśli w którejś części będzie utwardzana szybciej, to część utwardzana wolniej, będzie narażona na naprężenia, które mogą doprowadzić do jej osłabienia. W takich sytuacjach, gotowa już spoina nie będzie mogła charakteryzować się tak samo wysokimi parametrami technicznymi. Nie będzie tak samo trwała i wytrzymała na obciążenia.

Dlatego też, należy tutaj regularnie przeprowadzać serwis urządzeń i lamp UV, aby wychwytywać wszystkie nieścisłości i uszkodzenia, oraz na bieżąco je usuwać. Dzięki regularnemu sprawdzaniu stanu technicznego urządzeń UV do utwardzania spoin klejowych, zapewnimy sobie maksymalnie wysoki poziom jakości realizowanych prac z ich zastosowaniem. W końcu spoiny powstają po to, aby były mocne, wytrzymałe i odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, czy też działanie innych czynników zewnętrznych.

Leave a Reply