Utwardzanie promieniowaniem UV w procesie technologicznym.

uvaprint_mJednym z częściej w ostatnich latach wykorzystywanych rozwiązań w zakresie klejenia ze sobą różnorodnych elementów jest zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Są to specyficzne kleje, do których utwardzania wymagane jest zastosowanie odpowiednich promienników UV. Same kleje są z reguły jednoskładnikowe i zapewniają wyjątkowo trwałą spoinę. Stosowne są przede wszystkim w branży elektronicznej, elektrotechnicznej, w medycynie, w optyce, czy też nawet w motoryzacji. Z całą pewnością jest to bardzo korzystne rozwiązanie niosące za sobą stosunkowo sporo korzyści, o czym warto sobie tutaj nieco szerzej powiedzieć.

Korzyści płynące z stosowania klejów utwardzanych UV.

Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, iż największą zaletą będzie koszt klejenia. Mamy tutaj do czynienia z bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. W zasadzie nawet inne technologie i rozwiązania stosowane wcześniej po prostu nie umywają się w tym zakresie do klejów tego typu. Pozostałymi korzystnymi aspektami w tym przypadku będą:

  • Bardzo krótki czas utwardzania spoiny – w większości przypadków wystarczy nawet kilka sekund naświetlania promieniowaniem UV, aby doprowadzić do pełnego utwardzenia spoiny
  • Wysoki poziom trwałości spoiny – szacuje się, iż jest to w swojej kategorii najlepsze i najmocniejsze rozwiązanie
  • Długi czas żywotności kleju – od momentu aplikacji kleju do czasu jego utwardzania może upłynąć nawet godzina czasu. W tym czasie możemy dowolnie manipulować klejonymi elementami i poprawiać ich ułożenie do klejenia.

Widzimy więc, iż stosowanie tego typu rozwiązań jest bardzo korzystne. szczególnie ważny jest tutaj krótki czas utwardzania spoiny, dzięki któremu możliwe jest stosowanie tej technologii w szybkich procesach technologicznych na produkcji. Wystarczy zastosować w takich sytuacjach odpowiednio duże, zbiorcze promienniki UV, aby możliwe było jednoczesne utwardzanie wielu spoin.

Przygotowanie do klejenia

Tak samo jak w wielu innych przypadkach, tak też i tutaj do klejenia należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba będzie zadbać o to, aby klejone ze sobą powierzchnie zostały prawidłowo wyczyszczone i odtłuszczone. Należy je także pozbawić wszelkich nierówności, aby mogły idealnie do siebie przylegać. Następnym krokiem jest równomierne rozprowadzenie kleju na obydwu płaszczyznach klejonych przedmiotów, po czym można będzie przystąpić do utwardzania spoiny. Tutaj bardzo ważną rolę odgrywać będą promienniki UV do utwardzania klejów, bowiem od jakości utwardzania zależna będzie trwałość spoiny. Najważniejsze jest to, aby żarnik, zamontowany w promienniku gwarantował wystarczająco mocne natężenie światła na całej przestrzeni. W przeciwnym przypadku podczas utwardzania będzie dochodzić do nierównomiernego przebiegu procesu, a to powodować będzie osłabienie spoiny. Skutkiem tego będzie ona mniej wytrzymała na jakiekolwiek czynniki zewnętrzne.

Leave a Reply