Utwardzanie klejów promieniowaniem UV.
W wielu branżach produkcyjnych, bardzo powszechnie stosowanym rozwiązaniem do łączenia ze sobą różnorodnych elementów jest ich klejenie. Aby jednak proces technologiczny był wystarczająco szybki, stosuje się kleje utwardzane promieniowaniem UV. Tego typu rozwiązanie gwarantuje o wiele lepsze możliwości produkcyjne. Utwardzanie spoiny jest bardzo szybkie, bowiem pełnię właściwości fizyko-chemicznych może ona osiągnąć już po kilkunastu sekundach. Można więc powiedzieć, iż utwardzanie klejów promieniowaniem UV stało się bardzo popularnym rozwiązaniem, właśnie ze względu na liczne korzyści płynące z zastosowanie tej technologii.
Jak przebiega utwardzanie klejów promieniowaniem UV?
Aby możliwe było sprawne i szybkie utwardzanie klejów promieniowaniem UV, w pierwszej kolejności należy starannie przygotować powierzchnie klejonych ze sobą elementów. Powierzchnie powinny być suche, czyste i odtłuszczone. Należy zadbać także o ich gładkość. Nie może być na nich jakichkolwiek zadziorów. Dopiero na tak przygotowane powierzchnie można nałożyć równomierną warstwę kleju, po czym klejone elementy ze sobą połączyć. Od tego momentu mamy aż do 60 minut czasu, w którym musi nastąpić utwardzenie spoiny. Jest to tak zwany czas żywotności kleju. Mamy więc około godziny na to, aby przygotować większą ilość elementów klejonych, lub tez dowolnie manipulować klejonymi elementami. Jest to korzystnym rozwiązaniem, bowiem pozwala na ewentualne poprawienie pozycjonowania klejonych elementów.
Ostatecznie przygotowane w ten sposób elementy trafiają do pieców UV, gdzie znajdują się lampy przemysłowe UV. Tam następuje utwardzanie klejów promieniowaniem UV. W wielu przypadkach, już w ciągu 12 sekund dochodzi do pełnego utwardzenia spoiny i osiągnięcia przez nią pełni swoich właściwości.
Sprawność lamp UV, a jakość utwardzania.
Istotną kwestią w tym przypadku jest także to, aby do utwardzania spoin wykorzystywać jedynie w pełni sprawne lampy UV. Każda z nich ma określony poziom swojej żywotności. Po tym okresie, powinna zostać oddana do serwisu celem jest sprawdzenia i wysterowania. Jeśli do utwardzania będziemy używać niesprawnej lampy będzie dochodzić do poważnych utrudnień w procesie utwardzania. Nierównomierne naświetlanie promieniowaniem UV utwardzanych spoin prowadzi do nierównomiernego ich utwardzania. To z kolei wywołuje naprężenia w spoinie. Jej część utwardzana szybciej wywiera naprężenia na część utwardzaną wolniej przez co wstępnie pojawiają się osłabienia spoiny.
Jednym słowem utwardzanie klejów promieniowaniem UV jest rozwiązaniem bardzo dobrym i korzystnym. Niemniej jednak musi być przeprowadzone w odpowiednich warunkach i przy zastosowaniu sprawnych urządzeń. W przeciwnym razie, spoina nie będzie tak wytrzymała jak być powinna. Nie będzie w stanie osiągnąć pełni swoich właściwości fizyko-chemicznych, czego należy za wszelka cenę unikać