Uprawa Różanecznika w przydomowym ogrodzie.

azalia3Jednym ze zdecydowanie piękniejszych krzewów wrzosowatych, jakie możemy nasadzić w swoim przydomowym ogrodzie jest bez wątpienia Różanecznik. Jest to krzew wieloletni o przepięknych kwiatach, naturalnie rosnący w wysokich partiach gór w krajach azjatyckich, oraz Ameryki północnej i środkowej. Mimo, iż w naszym kraju nie panuje idealny klimat dla uprawy Różanecznika, to jednak jego uprawa jest jak najbardziej możliwa, przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i przestrzeganiu pewnych zasad. Przyjrzyjmy się w takim razie nieco bliżej kwestii uprawy Różaneczników w naszych polskich warunkach klimatycznych.

Przygotowanie stanowiska.

W kwestii przygotowania stanowiska Różaneczniki są stosunkowo wymagające. Należy zapewnić im osłonięte od wiatru i zacienione stanowisko. Bardzo dobrze jest wyznaczyć stanowisko w cieniu większego drzewa lub krzewu, jednakże należy pamiętać, aby nie było to drzewo czy też krzew o takim samym jak u Różaneczników niskim systemie korzeniowym, gdyż w takich okolicznościach, nasze Azalie dość szybko mogą uschnąć przez brak wody i zawartych w niej składników odżywczych. Dobrym sąsiedztwem będzie tutaj na przykład Dąb, miłorząb japoński itp.

Ważną sprawą w tym przypadku jest odpowiednie przygotowanie gleby. W celu przygotowania stanowiska do nasadzenia azalii, należy w pierwszej kolejności wykopać dół o głębokości w granicach pół metra i szerokości nawet na metr. W tym miejscu należy wsypać odpowiednio przygotowaną mieszankę składającą się w równych proporcjach z ziemi ogrodniczej, kory sosnowej oraz nieodkwaszonego torfu. Dzięki takiej mieszance ziemnej, nasze Azalie będą miały wyjątkowo dobre podłoże i odpowiednie pH gleby, co też pozwoli im na szybki wzrost i rozkrzewienie się w najbliższej okolicy.

O czym pamiętać przy uprawie azalii.

W trakcie uprawiania Azalii, kiedy już wszystkie wrzosy się nam dobrze przyjęły i prawidłowo zakwitły, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących regularnej pielęgnacji roślin tego typu.

  • Regularne podlewanie jest niezbędne
  • Nie musimy Azalii przycinać, choć usuwanie starych i zeschniętych gałęzi jest jak najbardziej wskazane.
  • Przed nastaniem zimy Azalie należy obficie nawodnić i okryć liśćmi albo korą, celem zabezpieczenia przed mrozem.
  • Dwa razy w roku, w kwietniu oraz na początku sierpnia, zasilamy odpowiednim nawozem do Azalii.
  • W czasie upałów, poza regularnym podlewaniem pamiętamy o zraszaniu koron kwiatów.
  • Warto także zadbać o stworzenie w pobliżu stanowisk Azalii oczka wodnego, które podniesie nieco wilgotność w okolicy, a to zawsze będzie korzystanie wpływać na wegetację tych roślin. Wynika to z faktu tego, iż w naturalnym środowisku raczej rosną w miejscach o zdecydowanie większym poziomie wilgotności.

Widzimy więc, iż samo pielęgnowanie Azalii wcale nie jest niczym wyjątkowo wymagającym, aczkolwiek nieco swojego wolnego czasu trzeba będzie tym krzewom poświęcić. W zamian jednak będziemy mogli liczyć na wyjątkowo piękną ferię barw, kiedy zacznie się okres kwitnienia Azalii.

Leave a Reply