Uprawa roślin z rodziny Rhododendron.

azalia7Wszystkie rośliny z rodziny Rhododendron, to bardzo ładne i estetyczne krzewy o niezbyt wysokich wymaganiach w zakresie uprawy. W zasadzie nie trzeba się tutaj zanadto przejmować kwestiami pielęgnacji, a jedynie skupić się na odpowiednim doborze odmian do uprawy ogrodowej, i przygotowaniu stanowiska wraz z glebą do uprawy. W tym bowiem zakresie Azalie, oraz Różaneczniki, będą mieć swoje specyficzne wymagania, które spełniając, zagwarantujemy odpowiednie warunki uprawy. Przyjrzyjmy się w takim razie kwestii tego, jakie wymagania będą stawiać nam Rhododendrony w uprawie i pielęgnacji, abyśmy mogli osiągnąć jak najlepsze efekty w naszych przydomowych ogrodach.

Odmiany Rhododendronów do uprawy ogrodowej.

W pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę z tego, iż ze względu na strefę klimatyczną w jakiej się znajdujemy, niestety wszystkie Rhododendrony będą nadawać się do uprawy ogrodowej. Niektóre z nich mają po prosty zbyt niski poziom odporności na mróz, wobec czego nadawać się będą jedynie do uprawy doniczkowej. Pozwoli nam to na ich zabezpieczenie na zimę poprzez schowanie do pomieszczeń gospodarczych. Znajdziemy jednak stosunkowo sporo odmian, które wytrzymują na mrozie sięgającym dwudziestu stopni poniżej zera i takie właśnie odmiany możemy bezproblemowo uprawiać bezpośrednio w naszych ogrodach.

Wybieramy stanowisko do uprawy Rhododendronów.

Bardzo ważną kwestią będzie tutaj należyte wybranie stanowiska uprawy dla Azalii i Różaneczników. Są to rośliny, które uwielbiają stanowiska osłonięte, zacienione. Dzięki temu nie będą tak bardzo narażone na mróz nasilający się w miejscach osłoniętych poprzez silny wiatr. Ponadto uwielbiają one dość wilgotną atmosferę, wobec czego dobrym pomysłem może być stanowisko uprawne w pobliżu stawu, rzeczki, czy też własnego oczka wodnego w ogrodzie. Takie rozwiązanie z cała pewnością podniesie lokalny poziom wilgotności, co tylko przysłuży się naszym roślinom.

Przygotowanie gleby do uprawy Rhododendronów.

Równie ważne jak wybór stanowiska czy odmiany będzie staranne przygotowanie stanowiska, głównie pod kątem gleby. Tutaj musimy pamiętać, iż Rhododendrony bardzo dobrze czują się w glebie o kwaśnym odczynie pH. Najlepiej jeśli będzie się on mieścić w przedziale 4,5-5,5. Aby osiągnąć taki poziom odczynu pH w glebie, należy przygotować ją z odpowiednich składników a będą to: kwaśny torf, gleba ogrodnicza i kora sosnowa. Składniki mieszamy w następujących proporcjach:

  • Kwaśny torf – 2 jednostki
  • Gleba ogrodnicza – 1 jednostka
  • Kora sosnowa – 0,5 jednostki

Tak przygotowaną mieszanką wypełniamy dość sporych rozmiarów dołek na stanowisku nasadzenia. Warto aby miał on jakieś metr głębokości i tyle samo szerokości.

Pielęgnacja.

Jak już o tym wspomnieliśmy powyżej, w zakresie pielęgnacji nie będziemy mieć tutaj jakichkolwiek specjalnych wymagań, aczkolwiek o pewnych kwestiach należy pamiętać. Przede wszystkim trzeba będzie zadbać o regularne nawadnianie, szczególnie w okresie letnim, kiedy nasze Rhododendrony będą narażone na braki wody w glebie. Do tego warto regularnie zasilać glebę nawozami, w szczególności nawozami odpowiedzialnymi za korygowanie odczynu pH, aby przez cały czas utrzymać jego odpowiedni poziom.

Leave a Reply