Typy pomp zatapialnych stosowanych w przemyśle.

Typy pomp zatapialnych stosowanych w przemyśle.

Pompy zatapialne, znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. W każdej branży jednakże będą wykorzystywane inne typy i rodzaje pomp, zarówno ze względu na wydajność, jak i materiały wykorzystane do konstrukcji pompy. Wynikać to będzie ze specyfiki każdej z branż gdzie będziemy mieć do czynienia z koniecznością pompowania różnych mediów, o różnorodnym składzie chemicznym. Przyjrzyjmy się zatem kilku przykładowym kwestiom i typom stosowanych w tych przypadkach pomp zatapialnych.

Parametry techniczne pomp zatapialnych.

Pierwszą kwestią którą należy tutaj poruszyć są niewątpliwie parametry techniczne poszczególnych pomp zatapialnych. W każdej branży, w każdym poszczególnym przypadku, zachodzić będzie bowiem konieczność zastosowania zupełnie innych pomp o zupełnie innych parametrach technicznych. W zależności od warunków panujących w miejscu realizacji konkretnych zadań, od typu pompowanego medium, będziemy musieli wykorzystać zupełnie inne pompy, o innej wydajności, innej wysokości podnoszenia oraz innej konstrukcji i możliwościach. Kluczem do sukcesu jest tutaj przede wszystkim optymalny dobór pompy do konkretnego zastosowania, aby nie była ona ani nazbyt słaba, ani także nazbyt mocna. Pompa powinna być dopasowana optymalnie do danego zastosowania, aby koszty związane z jej eksploatacją nie były zbyt wysokie. Zastosowanie pompy o zbyt wygórowanych parametrach technicznych niestety, ale drastycznie wpłynie na podwyższenie kosztów jej eksploatacji. Pomijając już zupełnie fakt, iż pompy zatapialne o wysokich parametrach technicznych będą o wiele bardziej kosztowne w kwestii zakupu.

Rodzaje stosowanych pomp zatapialnych.

W kwestii różnorodności wykorzystywanych pomp zatapialnych będziemy mieć do czynienia z ich podziałem zarówno przez wzgląd na parametry techniczne jak i materiały konstrukcyjne. Będziemy tutaj mieć do czynienia z pompami ze stali kwasoodpornej, ze stali zwykłej, jak i ze stali nierdzewnej. W każdym przypadku będą to urządzenia, które należy zastosować w odpowiednich przypadkach. Dla przykładu pompy zatapialne ze stali nierdzewnej przeznaczone do pracy w długim zanurzeniu, gdzie zwykłe pompy raczej zbyt szybko zaczęłyby korodować prowadząc do stałego uszkodzenia całej pompy. W przypadku bardzo aktywnych chemicznie cieczy należy zastosować pompy ze stali kwasoodpornej, gdyż jakiekolwiek inne, zbyt szybko uległyby uszkodzeniu w wyniku silnego oddziaływania aktywnych chemicznie związków na elementy pompy będące w stałym kontakcie z pompowanym medium.

Podsumowanie

Jednym słowem trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwestię doboru pompy do konkretnych zastosowań, aby zagwarantować sobie możliwość efektywnego i skutecznego prowadzenia działań z wykorzystaniem pomp zatapialnych. Wymaga to pewnej wiedzy w zakresie konstrukcji pomp zatapialnych i w kwestii przeznaczenia poszczególnych urządzeń, a co za tym idzie, warto swoją wiedzę w tym zakresie poszerzyć, co pozwoli nam w przyszłości skutecznie dobierać pompy do konkretnych zastosowań.

Leave a Reply