Trekking wysokogórski trasą Haute Route.

tura wysokogórska trasą haute RouteWśród wielu tras trekkingowych na całym świecie, jedną ze zdecydowanie najbardziej popularnych, szczególnie wśród bardziej doświadczonych pasjonatów trekkingów wysokogórskich, jest trasa Haute Route. Dla wielu będzie to jednocześnie ukoronowanie wielu lat wypraw wysokogórskich, bowiem trzeba przyznać, iż jest to trasa o zdecydowanie jednym z najwyższych poziomów trudności. Tym bardziej, iż przez jej część będziemy poruszać się w uprzęży z wzajemną asekuracją w trudnym terenie, niejednokrotnie po lodowcach. W związku z tym też, musimy tutaj od razu powiedzieć, iż jest to trasa przeznaczona dla zaawansowanych i doświadczonych turystów, pasjonatów trekkingu wysokogórskiego, wymagająca od nich odpowiedniego przygotowania, wyposażenia i doświadczenia.

Przebieg trasy Haute Route.

Oczywiście musimy tutaj od razu powiedzieć, iż nasze rodzime biuro podróży, specjalizujące się w organizacji wypraw trekkingowych, czyli Apter z Żywca, w swojej ofercie posiada specjalnie przygotowany trekking trasą Haute Route, podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap będzie tutaj dostępny raczej dla wszystkich, bowiem będzie przebiegać terenem nizinnym, standardowymi, oznakowanymi i niezbyt trudnymi do pokonania szlakami. Natomiast drugi etap będzie już typową, turą wysokogórską, gdzie trzeba będzie poruszać się we wspomnianej uprzęży, asekurując się wzajemnie z pozostałymi uczestnikami wyprawy. Trzeba będzie poruszać się w rakach po lodowcu, co wymaga pewnej wprawy i oczywiście posiadania niezbędnego wyposażenia. Możemy z góry powiedzieć, iż jest to trasa przeznaczona dla najbardziej doświadczonych i solidnie przygotowanych górskich podróżników, którzy już swoje w życiu przeszli i niejeden szczyt górski zdobyli.

Niezbędne przygotowania i wyposażenie.

Decydując się na trekking Haute Route powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby prawidłowo przygotować się do wyprawy, zarówno pod względem naszej kondycji i wytrzymałości, jak również pod względem posiadanego wyposażenia. Jak już wspominaliśmy, niezbędne będzie posiadanie dolnej, lekkiej uprzęży, gwarantującej możliwość spięcia się liną z pozostałymi uczestnikami w celu wzajemnej asekuracji. Do tego niezbędne będą także solidne buty górskie z dopasowanymi do nich rakami, które zabezpieczą nas podczas marszu terenem lodowcowym. Powinniśmy posiadać także odpowiednie składane kijki i czekan, czyli sprzęt już typowo alpinistyczny, wymagający od nas pewnego doświadczenia i umiejętnego się nim posługiwania. Nie będziemy już tutaj wspominać szczegółowo o kwestii pozostałych elementów, takich jak plecaki, termosy, czapki, okulary ochronne, kremy z filtrem UV. Są to podstawy na każdej wyprawie wysokogórskiej, wobec czego nie trzeba się zanadto nad nimi rozwodzić, gdyż ich niezbędność każdy chyba rozumie wystarczająco dobrze. Jednym słowem, trekking trasą Haute Route, należy do jednych z bardziej wymagających, zarówno w kwestii przygotowania się do wyprawy, jak i zaopatrzenia w niezbędne wyposażenie, gwarantujące komfort i przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa na szlaku.

Leave a Reply