Trekking na najtrudniejszym szlaku europejskim GR20.

P1010076Wśród wszystkich europejskich szlaków trekkingowych, za jeden ze zdecydowanie najtrudniejszych uznawany jest szlak GR20 na Korsyce, pokonanie którego niesie za sobą bardzo wiele poświęcenia. Jest to trasa niezwykle wymagająca, zarówno pod względem doświadczenia, jak i przygotowania kondycyjnego oraz fizycznego. W tym szczególnym przypadku najbardziej istotna będzie jednakże wytrzymałość, gdyż pokonanie GR20, wymagać będzie od nas co najmniej 15-16 dni marszu, przy założeniu, iż dziennie będziemy w równym tempie maszerować przez co najmniej 8 godzin. Zobaczmy zatem jak to wszystko wygląda, oraz jak przygotować się do pokonania trasy GR20.

Podstawowe informacje na temat szlaku GR20.

Jest to bardzo długi, jeden z najdłuższych szlaków turystycznych świata. Cała jego długość oscyluje w granicach 180km, a całość podzielona jest na 15 etapów, pomiędzy poszczególnymi miejscowościami, pomiędzy którymi należy się poruszać, w celu bezpiecznego pokonania całej trasy. Suma różnicy poziomów terenu, to blisko 10000 metrów, a więc wspinaczka na trasie także szykuje się całkiem niezła. Ponadto, tylko w kilku nielicznych miejscach można będzie liczyć na pomocne łańcuchy na trasie, zaś na pozostałej długości, nie ma nawet, co liczyć na sztucznie utwardzaną trasę. Podróżujemy wydeptanymi ścieżkami, wyszukując biało-czerwonych oznaczeń trasy.

Przygotowanie do wyjazdu.

Przede wszystkim zanim wybierzemy się na trekkingi szlakiem GR20 trzeba podjąć pewne przygotowania, aby cały wyjazd był udany i nic nie stało na przeszkodzie do ukończenia trasy. W sumie, przygotowania możemy podzielić na kilka kwestii. Pierwszą z nich będzie zorganizowanie co najmniej trzytygodniowego urlopu w pracy. Da nam to 21 dni na pokonanie 16 dniowej trasy, oraz kwestie związane z dojazdem i powrotem. Trzeba będzie zaopatrzyć się w solidne buty trekkingowe oraz dobry, nieciężki namiot i śpiwór. To bardzo ważne, bowiem w schroniskach górskich na trasie GR20, jest bardzo mało miejsc noclegowych w związku z czym znalezienie wolnego miejsca graniczy tutaj wręcz z cudem. Musimy więc namiot i śpiwór cały czas nosić ze sobą, aby mieć możliwość wygodnego i bezpiecznego wyspania się. Buty są bardzo ważne przede wszystkim przez wzgląd na nasze stopy. Codzienny marsz w graniach ośmiu godzin, przy niewłaściwym obuwiu, niestety już w pierwszych dniach Mozę nas wyeliminować przez wzgląd na zbyt poważne obtarcia stóp, uniemożliwiające kontynuowanie trekkingu.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, należy tutaj przyjąć założenie, iż pokonanie szlaku GR20, to większości pasjonatów trekkingu zwieńczenie ich kariery. To szczyt marzeń, aby pokonać bez żadnej pomocy, i ułatwień tak wymagający szlak trekkingowy. To właśnie z tego też powodu, wielu pasjonatów trekkingu przygotowuje się latami do tego właśnie wyjazdu, aby ostatecznie, przynajmniej raz w życiu pokonać o własnych siłach najtrudniejszy szlak trekkingowy w Europie, czyli korsykański szlak GR20.

Leave a Reply