Spoiny klejowe utwardzane promieniowaniem UV.

spoina klejowaKlejenie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań do łączenia ze sobą różnorodnych elementów. Spoiny klejowe, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technologicznymi. Mamy tutaj do czynienia z dobrym poziomem wytrzymałości i odporności. Poza tym, obecnie stosowane są także spoiny klejowe utwardzane promieniowaniem UV, które zapewniają nam jeszcze większy zakres korzyści. Przede wszystkim, gwarantują szybszy proces klejenia, przy czym ograniczają jednocześnie koszty całego procesu produkcyjnego. Warto więc przyjrzeć się tej technologii nieco bliżej, bowiem w wielu zakładach produkcyjnych, może się to okazać najlepszym rozwiązaniem.

W jakich branżach znajdują swoje zastosowanie spoiny klejowe utwardzane promieniowaniem UV?

Jest to technologia o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Najczęściej będzie stosowana w branży elektronicznej, elektrotechnicznej oraz motoryzacyjnej. Niemniej jednak nie są to jedyne obszary wykorzystania tej technologii. Spoiny klejowe utwardzane promieniowaniem UV, wykorzystuje się także przy produkcji sprzętu optycznego, oraz medycznego.

Tak szerokie zastosowanie tego rodzaju rozwiązań wynika głównie z niskiego poziomu trudności przygotowania i wykonania spoiny. Dodatkowo, charakteryzuje się ona bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Dzięki ich zastosowaniu, poszczególne produkty będą po prostu tańsze, przystępniejsze cenowo dla końcowego użytkownika.

Jak przygotować spoinę klejową do utwardzania promieniowaniem UV?

Samo przygotowanie spoiny, jak już o tym wspomnieliśmy, jest stosunkowo łatwe. Najlepiej zastosować się do poniższych kroków.

  • Starannie oczyścić powierzchnie klejonych ze sobą przedmiotów
  • Wyrównać klejone ze sobą powierzchnie – pozbawić zadziorów i wgłębień. Powinny one być niemalże idealnie gładkie.
  • Odtłuścić klejone powierzchnie – co jest charakterystyczne przy wykonywaniu wszystkich połączeń, w szczególności zaś spoin klejowych.
  • Nanieść równomierną, cienką warstwę kleju na obydwie płaszczyzny, klejonych ze sobą przedmiotów.
  • Przekazać do utwardzania.

Należy tutaj jednakże podkreślić, iż po złączeniu ze sobą klejonych przedmiotów, będziemy mieć jeszcze godzinę czasu, zanim koniecznością stanie się utwardzenie łączącej ich spoiny. Jednym słowem, żywotność kleju ustalona jest na maksymalnie godzinę. Po tym czasie trzeba będzie powierzchni oczyścić i od nowa rozpocząć procedurę przygotowania powierzchni do klejenia.

Samo utwardzanie jest także proste. Wykorzystywane są tutaj odpowiednie lampy przemysłowe UV, które zapewniają bardzo krótki czas utwardzania spoin, w najszybszym przypadku, będzie to zaledwie kilkanaście sekund.

Podsumowanie

Można więc powiedzieć, iż wykorzystując odpowiednie spoiny klejowe utwardzane promieniowaniem UV, możemy osiągnąć bardzo dobre parametry techniczne połączeń klejowych. Proces technologiczny jest szybki i prosty, co pozwala nam na jego wdrożenie w wielu różnorodnych sytuacjach. Jest to więc technologia, na którą warto ię zdecydować, bowiem przyczyni się do wyraźnego wzrostu efektywności naszych prac w firmie.

Leave a Reply