Skuteczne oświetlenie klatki schodowej.

łacznik schodowyW zdecydowanej większości domów jednorodzinnych będziemy mieć do czynienia z domami piętrowymi, które gwarantują nam zapewnienie większej przestrzeni mieszkalnej na mniejszej powierzchni działki. Jednakże trzeba będzie także zapewnić sobie wygodną klatkę schodową, z prawidłowo wykonanym jej oświetleniem, co nie zawsze i nie dla każdego jest tak samo proste i oczywiste. Chodzi tutaj przecież o to, aby zastosować odpowiednie łączniki schodowe i oczywiście prawidłowo je zamontować w instalacji, aby zapewnić sobie komfortowe korzystanie z oświetlenia na klatce schodowej. Przyjrzyjmy się zatem zasadzie działania takich łączników schodowych, aby przynajmniej w podstawowym zakresie mieć wiedzę w kwestii ich prawidłowego montażu.

Zasada działania łącznika schodowego.

Aby mieć przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie prawidłowego montażu łączników schodowych, koniecznością będzie wiedza na temat ich działania. Zasada zaś jest tutaj prosta. Na przewodzie uziemiającym będziemy mieć usytuowane punkty oświetlenia, do których trzeba będzie jeszcze dostarczyć prąd. W tym jednak przypadku, musimy dostarczyć prąd dwoma przewodami, które będą przepuszczone przez łącznik schodowy zarówno na parterze domu, jak i na piętrze. Łącznik taki będzie działać na zasadzie podobnej do zwykłego, tylko zamiast w drugiej pozycji rozłączać obieg prądu, ten będzie go przełączał na drugi przewód. Jeśli w tym samym czasie, łącznik górny będzie łączyć tylko pierwszy przewód, prąd nie popłynie i nie będziemy mieli oświetlenia. Natomiast jeśli obydwa łączniki schodowe będą przełączone na ten sam obieg prądowy, prąd popłynie a światło będzie się świecić. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem niezależnie od tego czy będziemy na parterze czy też na piętrze, będziemy mogli zawsze bez trudu oświetlenie włączyć lub je wyłączyć. W przeciwnym zaś razie trzeba by biegać z góry na dół i z dołu do góry, w zależności od tego, który łącznik byłby aktualnie użyty.

Prawidłowy montaż instalacji.

Aby jednak wszystko było zawsze podłączone zgodnie z obowiązującymi normami, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług fachowca, elektryka z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i rzecz jasna uprawnieniami elektrycznymi, dzięki czemu będziemy mieć gwarancję wysokiego poziomu bezpieczeństwa w czasie przyszłej eksploatacji całej instalacji. szczególnie tyczy się to kwestii takich jak możnaż oświetlenia na klatkach schodowych z zastosowaniem łączników schodowych, gdzie potrzeba jest wiedza i solidne doświadczenie, aby wszystko podłączyć jak najbardziej prawidłowo i bezbłędnie. W przeciwnym razie, możemy co najwyżej po prosty być bez oświetlenia na klatce schodowej, ale w najgorszym przypadku można będzie doprowadzić do zwarcia na instalacji elektrycznej, a to może się skończyć nawet pożarem w naszym domu. dlatego też, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia oraz umiejętności, raczej nie warto samodzielnie zabierać się za montaż instalacji elektrycznej, gdyż może się to dla nas dość nieprzyjemnie skończyć.

Leave a Reply