Recykling opakowań z tworzyw sztucznych.

Recykling opakowań z tworzyw sztucznych.

W ciągu ostatnich lat, recykling opakowań z tworzyw sztucznych, stał się bardzo istotną kwestią. Nasza planeta jest już i tak wystarczająco zanieczyszczona, abyśmy mogli pozwolić sobie na dalsze tego typu działania. Wobec tego też, na całym świecie wdrażane są liczne programy mające na celu zwiększenie odsetka ponownie wykorzystywanych opakowań z tworzyw sztucznych. Przynosi to bardzo różne efekty, aczkolwiek trzeba przyznać, iż z założenia, jest to działanie w jak najbardziej właściwym kierunku.

Czy recykling opakowań z tworzyw sztucznych jest opłacalny?

To oczywiście będzie zależeć od punktu widzenia. Dla wielu korporacji, lepszym rozwiązaniem jest wyrzucenie zużytych opakowań do morza i wytworzenie nowych. To są olbrzymie pieniądze. Rynek warty miliony dolarów. Dla części z tych firm przejście na recykling jest po prostu strzałem w kolano. Dla wielu jednak jest to po prostu zmiana podejścia do produkcji. Zamiast pozyskiwać surowiec nowy, mogą samodzielnie wytwarzać niezbędne tworzywa z recyklingu. Poza tym, trzeba podkreślić, iż dla wielu z nich, recykling opakowań z tworzyw sztucznych jest wyjątkowo korzystny. Największe korzyści płynące z tego tytułu przedstawiają się następująco:

  • Niskie koszty pozyskiwania surowca – w przeciwieństwie do nowych tworzyw, które trzeba sprowadzać z odległych krajów tutaj, surowiec jest dostępny pod ręką. Można go pozyskać wręcz za darmo, odbierając od mieszkańców.
  • Oszczędności transportowe – związane z faktem pozyskiwania surowca na miejscu.
  • Zyski medialne – obecnie recykling opakowań z tworzyw sztucznych jest szalenie modny. Wprowadzając na rynek opakowania wykonane z recyklingu można wiele zyskać w oczach klientów. Ci bowiem, coraz bardziej świadomie do swoich wyborów.
  • Ekologia – dochodzi oczywiście zysk ekologiczny. Wykorzystując recykling opakowań z tworzyw sztucznych, przyczyniamy się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska. To zaś, jest obecnie szalenie istotną kwestią.

Czy recykling opakowań z tworzyw sztucznych jest więc rozwiązaniem idealnym?

Jeśli spojrzeć od strony środowiska naturalnego, to bez wątpienia tak. Niemniej jednak musimy pamiętać, iż nie jest to rozwiązanie w stu procentach idealne. Opakowania pochodzące z recyklingu nie mogą być wykorzystywane chociażby do dystrybucji produktów spożywczych. Wynika to z problemów związanych z oczyszczaniem tworzyw w procesie recyklingu. Poza tym, opakowania z tworzyw z recyklingu nie pozwalają nam na osiągnięcie dowolnej kolorystyki, ze względu na zmieszanie różnokolorowych opakowań. Aczkolwiek nie jest to tak istotnym problemem, aby nie dało się go ominąć.

Podsumowanie.

Okazuje się więc, iż recykling opakowań z tworzyw sztucznych, może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Wystarczy skutecznie wdrożyć go w wielu firmach zajmujących się dystrybucją tego typu opakowań. Można by nawet pokusić się o wdrożenie przepisów, wdrażających system kaucyjny. Dzięki temu użytkownik płaciłby kaucje, którą odzyskiwałby oddając butelkę w punktach skupu. Jest to z całą pewnością o wiele lepsze niż brak jakiejkolwiek kontroli nad ilością plastiku trafiającego do środowiska naturalnego.

Leave a Reply