Przygotowanie do wycieczki w Alpy.

na szlaku trasą Haute RouteWycieczka w Alpy to bardzo dobry pomysł na spędzenie zbliżającego się, letniego urlopu. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż znajdziemy tam mnóstwo bardzo dobrze przygotowanych szlaków turystycznych o niskich wymaganiach technicznych. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ani też zaopatrywać w specjalistyczne wyposażenie alpinistyczne. Tutaj niezbędne jest podstawowe wyposażenie trekkingowe. W zasadzie tez, tego typu wycieczki w Alpy powinniśmy właśnie na zasadzie trekkingu traktować. Wystarczy, że prawidłowo zadbamy o podstawowe elementy odzieży trekkingowej, oraz wyposażenia, które na szlaku górskim zawsze będzie niezbędne. To pozwoli nam na efektywne spędzenie czasu na aktywnym wypoczynku w rejonach alpejskich.

Niezbędne wyposażenie na wycieczki w Alpy.

Decydując się na organizację wycieczki w Alpy musimy przede wszystkim zadbać o nasze podstawowe wyposażenie i przygotowanie. Najważniejszymi elementami będzie tutaj skompletowanie zestawu odzieży trekkingowej, która pozwoli nam swobodnie i wygodnie poruszać się alpejskimi szlakami turystycznymi. Do najważniejszych elementów wyposażenia zaliczy tutaj następujące rzeczy:

  • Solidne, nieprzemakalne buty trekkingowe, z odpowiednim bieżnikiem, gwarantującym dobrą przyczepność w zróżnicowanym terenie.
  • Odzież trekkingowa: sportowa koszulka zapewniająca wchłanianie potu i takie same spodnie.
  • Ciepła odzież – na szlaku zawsze należy posiadać dodatkową kurtkę, która zapewni nam ciepło i ochronę przed deszczem w razie nagłego załamania pogody.
  • Składane kijki trekkingowe, które znacznie usprawnią nam poruszanie się po szlaku.
  • Apteczka pierwszej pomocy
  • Nóż, latarka, pojemniki na wodę, czy też termosy na ciepłe napoje.

Są to elementy podstawowego, niezbędnego wyposażenia na wyprawy w Alpy. Oczywiście w razie konieczności, jeśli zaplanujemy bardziej wymagające wycieczki w Alpy, trzeba będzie zaopatrzyć się bardziej profesjonalny sprzęt alpinistyczny.

Przygotowanie fizyczne do wycieczki w Alpy.

Oczywiście, musimy pamiętać, iż wyprawa w Alpy będzie zawsze stawiać przed nami pewne wymagania w zakresie przygotowania naszej kondycji czy też siły fizycznej. Należy więc zadbać o to, aby na długo przed wyjazdem nasza kondycja została ustabilizowana na dobrym poziomie. Wydolność naszego organizmu, musi pozwalać na wielogodzinny nawet marsz. Trzeba zdawać sobie sprawę, iż natrafimy na odcinki szlaku bardziej eksponowane, co będzie pociągać za sobą większe zmęczenie. Pojawiające się przewyższenia terenu, czasami także mogą należeć do dość sporych. Jednym słowem będziemy musieli się odpowiednio przygotować. Warto więc pogodzić się z pływalnią, rowerem i siłownią, nie musimy tutaj co prawda trenować, jakby do zawodów, ale regularne wizyty na siłowni, czy pływalni będą jak najbardziej w tym zakresie pomocne. Pozwolą nam popracować nad własna sprawnością fizyczną, która potem, w górach będzie nie do przecenienia.

Leave a Reply