Przydomowa hodowla Różaneczników.

azalia3Uprawa Różaneczników w przydomowym ogrodzie to jedno z lepszych rozwiązań. Głównie ze względu na fakt ich wysokiego poziomu estetycznego, oraz niezbyt wielkich wymagań w zakresie pielęgnacji. Można nawet powiedzieć, że zwykły, średnio rozgarnięty przydomowy ogrodnik, bez większych trudności poradzi sobie z hodowaniem Różaneczników. Oczywiście pewne wymaganie trzeba będzie tutaj spełnić, aczkolwiek chodzi tutaj przede wszystkim o prawidłowe przygotowanie uprawy. Trzeba będzie starannie wybrać odmiany do uprawy ogrodowej, przygotować im odpowiednie stanowisko nasadzenia, jak również zadbać o odpowiednia glebę. Poza tym, w zasadzie nie trzeba będzie poświęcać im za wiele uwagi.

Hodowla Różaneczników – podstawy.

Przede wszystkim więc trzeba tutaj uwzględnić trzy punkty, dość stanowczo wpływające na poziom jakości naszej hodowli Rhododendronów. Oczywiście każdy dostawca tych przepięknych krzewów, będzie od razu przekazywać nam specyficzne informacje na temat wymagań poszczególnych odmian. Jednakże możemy powiedzieć, iż te trzy punkty będą w zasadzie dla każdej odmiany zbieżne.

  • Wybór odmian – musimy dobrać takie odmiany, które poradzą sobie w uprawie ogrodowej. Najważniejszym aspektem jest tutaj ich odporność na niskie zakresy temperatur. Do uprawy ogrodowej przeznaczone będą te rośliny, które poradzą sobie z mrozem na poziomie dwudziestu i więcej stopni poniżej zera.
  • Przygotowanie gleby – powinna ona charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Możemy oczywiście kupić gotowe mieszanki. Jednakże przy większej ilości nasadzeń lepszym będzie samodzielne jej przygotowanie. Wystarczy w równych proporcjach zmieszać ze sobą korę sosnową, torf nie odkwaszony i glebę ogrodniczą. Tak przygotowana mieszanka powinna mieć odczyn pH w zakresie 4,5-6. Można oczywiście dodatkowo sprawdzić poziom pH, przy pomocy miernika, aby w razie konieczności skorygować odczyn, dodając poszczególnych składników.
  • Stanowisko nasadzenia – powinno być zasłonięte i zacienione. Idealna hodowla Różaneczników wymaga od nas stanowisk nasadzenie w towarzystwie większych krzewów i drzew ozdobnych. Najlepszymi sąsiadami są tutaj rośliny o głębokim systemie korzeniowym, nie kolidującym z płytkim system jakim charakteryzują się wszystkie Rhododendrony. Przykładem może być chociażby miłorząb japoński.

Podsumowanie.

Jednym słowem trzeba tutaj przyznać, iż uprawa Różaneczników w naszych przydomowych nie należy do najbardziej wymagających zadań. Przestrzegając trzech powyżej wyszczególnionych kroków, praktycznie każdy z nas poradzi sobie z osiągnięciem dobrych efektów uprawy. Tym bardziej, iż poza tymi krokami w zasadzie nie trzeba się zanadto przejmować prowadzeniem prac pielęgnacyjnych. Wystarczy zadbać o regularne nawadnianie, szczególnie w okresie letnich upałów i braku opadów atmosferycznych. Poza tym, nasze Rhododendrony nie będą od nas wymagać nazbyt dużo pracy i wysiłku.

Leave a Reply