Przesiewanie humusu z wykopów budowlanych.

Przesiewanie humusu z wykopów budowlanych.

Przesiewanie humusu, w celu pozbycia się wszystkich kamieni, korzeni i innych zanieczyszczeń, to bardzo ważna praca. Jest to proces niezbędny przede wszystkim w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Podczas tego typu prac, w pierwszym etapie, należy zrealizować wykopy pod fundamenty a w tym celu zdzierana jest wierzchnia warstwa humus, aż do piasku. Tak pozyskany humus to idealny materiał na wyrównanie obejścia domu i ogrodu, aczkolwiek w pierwszej kolejności powinien zostać starannie oczyszczany. Dlatego też, oczyszczanie humusu, powinno być w tym przypadku realizowane bez jakichkolwiek wyjątków.

Jak możemy przeprowadzić przesiewanie humusu budowlanego?

Samo przesiewanie humusu, można zrealizować przy wykorzystaniu kilku, różnorodnych rozwiązań. Wybór właściwej opcji będzie uzależniony od ilości humus, jaki mamy do oczyszczenia z kamieni, korzeni i innych zanieczyszczeń.

Ręczne przesiewanie humusu.

Jednym z najprostszych rozwiązań, a zarazem najbardziej kosztownych jest przesiewanie humusu ręczne. W tym przypadku, wykorzystywane jest sito i praca ludzkich rąk. Jeśli mamy do czynienia z niewielką ilością humusu, to jest to opcja jak najbardziej warta rozpatrzenia. Pozwala na ograniczenie kosztów, aczkolwiek trzeba zmarnować nieco swojego własnego czasu i własnej pracy.

Przesiewacz na koparkę.

Kolejną opcją jest wykorzystanie koparki z przesiewaczem. Takie rozwiązanie jest optymalne w przypadku przesiewania sporych ilości, aczkolwiek nie bardzo dużych. Dobrze dobrany przesiewacz na koparkę pozwoli nam w ciągu jednego dnia roboczego przesiać nawet kilkanaście ton humusu. Jest to więc opcja idealna jeśli musimy przeprowadzić przesiewanie humusu do wykorzystania przy wykańczaniu obejścia domu jednorodzinnego.

Przesiewacze bębnowe.

W przypadku bardzo dużych ilości humusu, najlepszym rozwiązaniem są przesiewacze bębnowe. Pozwalają one nam na sprawne przesiewanie humusu w bardzo dużych ilościach. Jest to rozwiązanie idealne, jeśli mamy do dyspozycji setki ton humusu, pochodzącego na przykład z budowy dróg i autostrad.

Czy humus koniecznie należy przesiewać?

Oczywiście można wykorzystać także humus nie oczyszczony, niemniej jednak jest to mało komfortowe w przypadku późniejszej eksploatacji obejścia domu czy też ogrodu. Koszenie trawnika, z którego wystają duże ilości korzeni i kamieni, nie jest niczym komfortowym. O wiele lepiej jest wykorzystać humus oczyszczony z zanieczyszczeń, aby obejście domu i ogrodu było wykonane jak najbardziej prawidłowo. Aby późniejsze jego utrzymanie nie sprawiało nam najmniejszych trudności.

Podsumowanie.

Należy tutaj więc pamiętać przede wszystkim o tym, iż przesiewanie humusu, będzie procesem niezbędnym, jeśli chcemy go wykorzystać przy wyrównywaniu obejścia domu i w ogrodzie. Dobrze oczyszczony humus sprawdza się w takich zastosowaniach perfekcyjnie, zapewniając nam później dobre warunki utrzymywania ogrodu i obejścia domu. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób, możemy tego typu prace przeprowadzić, aby w razie konieczności, wybrać rozwiązanie najbardziej w danym przypadku optymalne.

Leave a Reply