Profesjonalne materiały geosyntetyczne.

geotkanina_1Materiały geosyntetyczne, a przede wszystkim geotkaniny i geokompozyty, stanowią obecnie jedne z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w zakresie budownictwa technicznego. Wykorzystywane będą one przede wszystkim w budowie dróg do stabilizacji podbudowy czy też nasypów tworzonych wzdłuż ich biegu. Niemniej jednak będą także znajdywać swoje zastosowanie w wielu innych przypadkach, jak chociażby w przypadku budowy składowisk odpadów, w budownictwie kolejowym oraz budownictwie hydrotechnicznym. Warto tutaj więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii ich zastosowania i przekonać się co do wszystkich zalet geosyntetyków, bowiem w wielu przypadkach będą one przynosić wiele korzyści w kwestii trwałości i jakości wznoszonych konstrukcji technicznych.

Geotkaniny i geokompozyty.

Geotkaniny to materiały geosyntetyczne o płaskiej strukturze, wykonane z włókien poliestrowych, czy też polipropylenowych. Mają one strukturę tkaną, która gwarantuje wysoki poziom wytrzymałości na rozciąganie w obydwu kierunkach. Wykorzystywane będą w kilku różnorodnych przypadkach:

  • geotkaniny do wzmacniania mechanicznych właściwości struktury gruntu
  • geotkaniny do separacji sąsiadujących ze sobą gruntów o różnej granulacji
  • geotkaniny do filtracji, zatrzymujące cząstki gruntu poddane siłom hydraulicznym, przy utrzymaniu przepływu cieczy
  • geotkaniny do ochrony innych materiałów przez uszkodzeniami mechanicznymi.

Możemy więc powiedzieć, iż geotkaniny i geokompozyty znajdują we współczesnym budownictwie technicznym, stosunkowo szerokie zastosowanie, a co za tym idzie, stają się systematycznie coraz bardziej popularnym i częściej wykorzystywanym materiałem geosyntetycznym.

Jakość stosowanych geosyntetyków.

Bardzo ważną kwestią przekładającą się na osiągane efekty zastosowania geosyntetyków będzie oczywiście ich jakość. Musimy tutaj zdać sobie sprawę, iż poszczególne geosyntetyki, dostarczane przez różnych producentów, będą charakteryzować się nieco innymi właściwościami. Oczywiście nie świadczy to wcale o tym, iż jedne będą gorsze od drugich. Po prostu, w danych zastosowaniach jedne będą sprawdzać się lepiej, w innych zaś, inne. Mamy tutaj stosunkowo sporo producentów, którzy dostarczają na rynek rzeczywiście profesjonalne geosyntetyki. Kluczem do sukcesu w ich zastosowaniu jest zaś umiejętny ich dobór w zakresie konkretnych zastosowań. Dobierając prawidłowe materiały geosyntetyczne, będziemy w stanie zagwarantować sobie bardzo dobry poziom efektywności ich wykorzystania, co w wielu przypadkach będzie przekładać się na diametralne podniesienie trwałości konkretnej konstrukcji technicznej. Jest to bardzo istotną kwestią, bowiem musimy tutaj ustalić, w jakim celu chcemy zastosować geosyntetyk, a następnie dobrać taki materiał, który będzie spełniać nasze wymagania w jak największym zakresie.

Leave a Reply