Profesjonalne budownictwo drogowe.

geotkanina_2Współczesne budownictwo drogowe kładzie przede wszystkim, największy nacisk na kwestię wytrzymałości i trwałości budowanych dróg i autostrad, poprzez zastosowanie zdecydowanie najlepszym i najnowocześniejszych materiałów zbrojeniowych do gruntu. Mówimy tutaj o materiałach geosyntetycznych, czyli wszelkiego rodzaju geosiatkach, geowłókninach, geokompozytach, których zadaniem jest wzmacnianie, izolowanie, zbrojenie gruntu, zarówno w warstwach podbudowy, jak również w zakresie stabilizacji gruntów przyległych do budowanych tras drogowych i kolejowych. Zobaczmy zatem, jak to wszystko wygląda od technicznej strony, aby przekonać się, jak dobrym i skutecznym jest to rozwiązaniem.

Zbrojenie gruntu przy zastosowaniu geosiatki miragrid.

Jedną z najpopularniejszych geosiatek stosowanych obecnie w budownictwie drogowym czy tez kolejowym są geosiatki TenCate miragrid GX, wykorzystywane przede wszystkim do stabilizacji podłoża i zbrojenia gruntu. Wytwarzane są z bardoz wytrzymałych i odpornych na działanie czynników mechanicznych oraz fizycznych włókien poliestrowych wiązanych ze sobą w płaszczyźnie i pokrytych polimerową warstwą ochronną. W przypadku zastosowania do zbrojenia gruntu, zapewniają jego stabilizację i zabezpieczenie przed osuwaniem się, które miałoby miejsce w przypadku braku odpowiedniego zbrojenia. Dzięki zastosowaniu siatek miragrid, można zapewnić wyższy poziom trwałości zarówno samej nawierzchni drogowej, jak i zabezpieczyć skarpy otaczające trasy przed ich osuwaniem się, osłabiającym znacznie wytrzymałość nawierzchni drogowej.

Dobra jakość geosyntetyków.

Niezależnie od tego czy wykorzystywane będą geosiatki, czy też geowłókniny, geokompozyty, najważniejszą kwestią będzie ich wysoka jakość wykonania. Dlatego też, niezbędny będzie dobry i w pełni profesjonalny, doświadczony dystrybutor geosyntetyków który zagwarantuje nam dostarczenie najlepszych produktów na rynku. Nie da się przecież ukryć, iż każdy z producentów geosyntetyków będzie stosować zupełnie odmienne technologie produkcyjne oraz nieco inne materiały, wobec czego geosiatki od różnych producentów, będą charakteryzować się róznymi parametrami technicznymi. Musimy tutaj zwrócić szczególną uwagę na jakość stosowanych materiałów geosyntetycznych, bowiem przekładać się to będzie w bezpośredni sposób na wytrzymałość i trwałość budowanych tras drogowych, co w tym przypadku jest najważniejsze. W końcu wielomilionowe inwestycje drogowe powinny być jak najbardziej trwałe i odporne na stałe obciążenia. Brak odpowiedniego zbrojenia zaś, z całą pewnością będzie negatywnie odbijać się na jakości i trwałości nie tylko samej nawierzchni drogowej ale także otaczających drogi gruntów, gdzie bardzo często będziemy mieć do czynienia ze stosunkowo stromymi skarpami, które także należy prawidłowo zabezpieczyć.

Leave a Reply