Produkcja brykietu z opadu tartacznego.

brykiet-drzewnyProwadzenie własnego tartaku to stosunkowo opłacalny biznes, niemniej jednak warto tutaj przemyśleć także kwestię sensownego zagospodarowania ton odpadu, jakim są zrębki i trociny. W normalnym toku produkcji są one oddawane rolnikom, albo wykorzystywane w inny sposób. Możliwe jest jednak ich dalsze przetworzenie w celu wyprodukowania brykietu drzewnego, który jest bardzo dobrym materiałem opałowym. Przede wszystkim jednak, jest to materiał opałowe wysoce ekologiczny, którego zastosowanie w odpowiednio dopasowanych kotłach na brykiet, czy też piecach kominkowych, będzie w stanie znacząco wpłynąć na ograniczenie emisji pyłów zawieszonych i gazów cieplarnianych, które obecnie trawią nasze środowisko.

Brykiet drzewny w walce ze smogiem.

Jako, iż brykiet z odpadu drzewnego, w dalszym ciągu pozostaje drzewem, które zostało jedynie sprasowane pod wysokim ciśnieniem, będziemy mieć do czynienia z takim samy procesem spalania. A właściwie jego brakiem. Otóż, chodzi tutaj o to, iż drewno, jako tako, same w sobie nie pali się. Pod wpływem wysokiej temperatury wydziela gazy, i to one ostatecznie się spalają dając energię cieplną, a drewno przerabia się w węgiel drzewny, który jeszcze troszkę wydzieli ciepła zanim się dopali. Dlatego też, poprawnie mówiąc, nie możemy tutaj mówić o kotłach czy też piecach kominkowych dostosowanych do spalania drewna, ale raczej do jego zgazowywania. Niezależnie jednak od nomenklatury, wychodzi na to, iż jest to rozwiązaniem o wiele lepszym pod względem ekologii, które z biegiem czasu, z całą pewnością przełoży się na lepsze warunki środowiska naturalnego. Po kilku latach, z całą pewnością będziemy mogli o wiele bezpieczniej i spokojniej wyjść zimowym wieczorem na spacer, bez jakichkolwiek obaw o to, że się udusimy smogiem. Można więc powiedzieć, iż jest to materiał bardzo ekologiczny, a co za tym idzie, warto iść w tym kierunku, aby zapewnić sobie możliwość ogrzewania domu właśnie w tym zakresie.

Produkcja brykietów drzewnych.

Bardzo ważne jest tutaj także to, aby brykiet drzewny był odpowiednio wytwarzany, z zachowanie niezbędnych warunków do osiągnięcia jego wysokiej kaloryczności oraz niskich zawartości popiołu. Zbyt wysoki poziom wilgoci w brykiecie drzewnym obniża jego wartość energetyczną, a jednocześnie przyczynia się do korodowania stalowych elementów kotłów, poprzez nadmierne wydzielanie pary wodnej. Generalnie trzeba tutaj także zwrócić uwagę na odpowiednie maszyny do brykietowania aby był on odpowiednio mocno sprasowany. Chodzi tutaj o kwestię gęstości brykietu drzewnego. Im lepszy poziom prasowania ciśnieniowego, tym bardziej gęsty, zbity jest gotowy wyrób, a tym samym, tona brykietu będzie zajmować mniej miejsca w przestrzeni, co także powinno być dość istotne. W końcu nikt nie chce co tydzień uzupełniać brykietów w kotłowni, bo wrzucając jedną tonę zajął prawie całą kotłownie.

Leave a Reply