Problemy z łysieniem

łysienieSzacuje się, iż niemal co trzeci mężczyzna w wieku średnim, a często nawet młodsi, maja problemy z łysieniem. Nie byłoby w tym niczego niepokojącego, niemniej jednak łysiejącym panom znacznie pogarsza się komfort życia, przez wzgląd na natychmiastowy spadek samooceny. Wszak każdy wolałby mieć bujną czuprynę, zamiast zakoli, które w wielu przypadkach wyglądają rzeczywiście mało estetycznie. Zobaczmy, w jaki sposób można temu zaradzić, bowiem trzeba wiedzieć, iż łysienie jest dość naturalnym procesem, którego co prawda nie da się zatrzymać, ale zawsze można go drastycznie ograniczyć, poprzez odpowiednie podejście do życia, diety, aktywności, oraz przy stosowaniu odpowiednich medykamentów, najczęściej ziołowych.

Przyczyny łysienia.

Zanim jednak przejdziemy do kwestii walki z utratą włosów, warto powiedzieć sobie kilka słów więcej na temat przyczyn ich utraty. Musimy tutaj na początku obalić mit, zgodnie z którym łysieją tylko ci panowie, który maja wysoki poziom testosteronu (tak, to taka męska wymówka, że im facet bardziej męski, tym szybciej łysieje). Niestety bardzo często łysieją także panowie, którzy cierpią na niedobór testosteronu, a przyczyną bezpośrednią będzie obecność enzymu 5-alfa-reduktazy, który ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za łysienie. Przekształca on testosteron w hormon DHT, który jest odpowiedzialny za łysienie typu męskiego, a to z kolei z reguły jest uwarunkowane genetycznie.

Jak już wspominaliśmy także tryb życia będzie odpowiedzialny za pojawianie się procesu łysienia. Ciągłe przemęczenie, stres, nie wysypianie się, brak normalnych posiłków to elementy które sprawią, iż z biegiem czasu organizm zbuntuje się. Najczęściej zaś objawami jego buntu jest nadmierna utrata włosów. Aby wiec uniknąć łysienia należy przede wszystkim zmienić tryb życia, a do swojej diety włączyć produkty zawierające selen, żelazo, cynk, oraz witaminy B, C, F, E. Będą więc przede wszystkim ciemnozielone i pomarańczowe warzywa, nabiał, przetwory z mąki żytniej, otręby pszenne, fasola.

Leki ziołowe hamujące proces łysienia.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż obecnie na rynku dostępne są także liczne zioła na łysienie. Ich bezpośrednią przewagą nad jakimikolwiek farmaceutykami chemicznymi jest stu procentowe bezpieczeństwo dla naszego organizmu i brak jakichkolwiek efektów ubocznych. Będą to oczywiście zioła bogate w wymienione we wcześniejszym akapicie składniki, a co za tym idzie, będą one regulować ich niedobór. Do tego można jeszcze zastosować odpowiednie dermokosmetyki dostępne w aptekach, które także w większości przypadków będą bazować na składnikach ziołowych. Najlepsze będą środki zawierające aminexil, którego funkcją jest przytwierdzenie korzenia i odbudowa włosa.

Niezależnie jednak od tego w jaki sposób zapewnimy sobie zatrzymanie procesu łysienia, ważnym jest, aby to zrobić z jednoczesną zmiana trybu życia oraz zmianą diety. Bez tego niestety, żadne lekarstwa nam nie pomogą, a co najwyżej na chwilę zatrzymają proces łysienia, po czym z całą pewnością będzie on postępował dalej.

Leave a Reply