Poziomica i jej zastosowanie w budownictwie.

poz-do-plaszczyznJednym ze zdecydowanie najbardziej popularnych narzędzi pomiarowych stosowanych od lat w budownictwie, jest bez wątpienia poziomica. Warto tutaj podkreślić, iż poziomica wykorzystywana jest od bardzo dawna. Pierwsze poziomice pochodzą z pierwszej połowy XVIII w a za ich wynalazcę uważany jest francuski wynalazca Melchisedech Thevenot (1620-1692). Oczywiście wcześniej, jeszcze w średniowieczu wykorzystywane były inne typy poziomic, czy tez bardziej prawidłowo mówiąc pion, bowiem w starożytności to właśnie pion był podstawowym narzędziem w tym zakresie.

Obecnie stosowane poziomice.

Na chwilę obecną poziomice stają się coraz bardziej precyzyjnymi narzędziami pomiarowymi, a co najważniejsze także stają się specjalizowane. To znaczy, iż pojawiają się poziomice przeznaczone do konkretnych prac w budownictwie. Znajdziemy tutaj więc poziomice tradycyjne czy też profesjonalne poziomice dla murarzy, które dopasowane do potrzeb konkretnej grupy zawodowej w budowlance. Dzięki takie specjalizacji narzędzi pomiarowych, poszczególne grupy zawodowe, mogą stosować poziomice idealnie dopasowane do swoich potrzeb, a co za tym idzie, mogą efektywniej realizować powierzone im zadania. Warto tutaj także przyjrzeć się kwestii tego, iż coraz częściej w użytkowaniu znajdują się poziomice laserowe, jak również inne narzędzia pomiarowe opierające się w swoim działaniu o wiązkę światła laserowego. Znajdziemy tutaj między innymi narzędzia takie jak lasery krzyżowe czy też dalmierze laserowe. Szczególnie lasery krzyżowe warte są naszej uwagi, gdyż przyczyniają się do znacznej poprawy efektywności pracy w wykończeniach wnętrz.

Eksploatacja lasera krzyżowego.

laser krzyżowy_1Jak wspominaliśmy, lasery krzyżowe to narzędzia pomiarowe wyjątkowo przydatne w pracach wykończeniowych. Dzięki zastosowaniu lasera krzyżowego, możliwe jest sprawne wyznaczenie poziomów na wszystkich czterech ścianach danego pomieszczenia jednocześnie. Jest to więc bardzo przydatne na przykład podczas klejenia kafli na ścianach w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy też łazienka. Wystarczy ustawić laser krzyżowy na środku pomieszczenia i dokonać jego automatycznej kalibracji, po czym można go śmiało uruchomić a na ścianach pojawią się poziome linie. Potem pozostaje nam jedynie wyregulować wysokość padania linii i już wiemy od jakiego poziomu można kleić kafle. Trzeba więc tutaj przyznać, iż lasery krzyżowe dla budownictwa marki PRO będą bardzo przydatnymi narzędziami, głównie w firmach budowlanych zajmujących się pracami wykończeniowymi, aczkolwiek mogą się okazać przydatne, także w wielu innych przypadkach. Co prawda zakup lasera krzyżowego marki PRO, będzie wiązać się tutaj z wydatkiem na poziomie nawet do tysiąca złotych, niemniej jednak korzyści jakie płyną z posiadania tego typu narzędzia, będą o wiele wyższe, wobec czego można powiedzieć, iż jest to decyzja jak najbardziej uzasadniona.

Leave a Reply