Podwyższony cholesterol. Jak sobie z nim poradzić?

fitoterapiaPodwyższony cholesterol to dolegliwość dotycząca sporej liczby osób. Według najnowszych badań, choroba ta dotyczy aż 67% mężczyzn i 64% kobiet w wieku produkcyjnym. Podwyższony cholesterol to stan kiedy mamy go powyżej 190 mg/dl. Wynika z tego dość jasno i wyraźnie, iż praktycznie 2/3 społeczeństwa ma problemy z cholesterolem, a te z kolei mogą prowadzić do innych, jeszcze poważniejszych komplikacji. Jednym z najważniejszych powikłań będzie tutaj miażdżyca prowadząca bezpośrednio do zawału. Aczkolwiek trzeba pamiętać, iż nie tylko podwyższony cholesterol prowadzi do miażdżycy, bowiem wpływ na jej powstawanie mają także inne czynniki zdrowotne. Niemniej jednak, podwyższony cholesterol jest poważnym zagrożeniem, toteż należy z nim skutecznie walczyć.

Czy podwyższony cholesterol można skutecznie obniżać?

Podwyższony cholesterol, jak najbardziej możemy leczyć i mamy do tego różnorodne narzędzia. Przede wszystkim w przypadku znacznego poziomu podwyższonego cholesterolu można a wręcz należy stosować leki z grupy statyn. Niemniej jednak warto od razu podkreślić, iż mogą one prowadzić do działań niepożądanych. Może pojawiać się na przykład uszkodzenie mięśni (występuje o 0,5% chorych). Objawia się to znacznymi bólami mięśniowymi, oraz osłabieniem siły mięśniowej. Poważnym powikłaniem zażywania statyn, jest także zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (2% chorych). Świadczy to o ewidentnym uszkodzeniu komórek wątrobowych.

Ryzyko występowania powikłań wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Aczkolwiek warto podkreślić, iż według przeprowadzonych swego czasu badań, obniżanie cholesterolu u osób powyżej 80 roku życia wcale nie prowadzi do wydłużenia ich życia a wręcz przeciwnie. Niemniej jednak badania te nie są uznawane przez cały świat medycyny.

Jak skutecznie obniżać poziom cholesterolu?

Już wspomnieliśmy o statynach, czyli lekach farmakologicznych obniżających poziom cholesterolu i wywołujących skutki niepożądane. Warto jednakże wspomnieć także o innych środkach, nieco bardziej naturalnych. Okazuje się bowiem, iż w naturze znajdziemy mnóstwo rozwiązań tego typu problem. Bardzo wiele roślin pozwala nam skutecznie obniżać poziom cholesterolu. Tak samo nasza dieta będzie mieć tutaj istotne znaczenie dla poziomu cholesterolu. Jeśli więc stwierdzamy podwyższony cholesterol u siebie, powinniśmy natychmiast wdrożyć pewne działania, które pozwolą nam uniknąć konieczności stosowania statyn i tym samym ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Warto tutaj od samego początku wykorzystać naturalne terapie ograniczające cholesterol, które pozwolą na skuteczne obniżenie jego poziomu bez wywoływania innych dolegliwości. Jednym z najbardziej klasycznych przykładów jest ziele karczocha. Co ważne, karczochy możemy hodować w swoim własnym ogródku, i wdrożyć je do naszej diety, niezależnie od tego czy mamy problem z podwyższonym cholesterolem czy też nie. Na pewno nam nie zaszkodzi a w przypadku tego typu problemów na pewno pomoże.

Leave a Reply