Outsourcing usług magazynowych.

01W ostatnim czasie coraz większa liczba przedsiębiorców zajmujących się przede wszystkim produkcja na dużą skalę, decyduje się na outsourcing usług magazynowania. Wynika to przede wszystkim z kosztów oraz oszczędności własnej przestrzeni na obiektach produkcyjnych, ale nie tylko, bowiem niesie to za sobą także inne korzyści. Warto temu zagadnieniu przyjrzeć się nieco bliżej, aby przekonać się, jakie faktycznie korzyści mogą płynąć z przeniesienia procesów magazynowo logistycznych do zewnętrznego usługodawcy, oraz jak to wszystko sprawnie zaplanować, aby na każdym etapie wszystko zawsze było pod ręką. Zobaczmy w takim razie jak ten proces wygląda z bliższej perspektywy i przekonajmy się czy rzeczywiście warto nad tym pomyśleć.

Korzyści płynące z magazynowania zewnętrznego.

Jak już wspomnieliśmy zewnętrzne magazynowanie niesie za sobą określone korzyści dla przedsiębiorcy korzystającego z usługi. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kwestię oszczędności własnego miejsca na swoich obiektach produkcyjnych co zawsze będzie korzystne dla przedsiębiorcy, gdyż wolne miejsce można wykorzystać na przykład na poszerzenie produkcji, lub wdrożenie innowacji. Generalnie rzecz biorąc, cała lista korzyści wygląda następująco:

  • Oszczędność miejsca na własnych obiektach produkcyjnych
  • Oszczędności finansowe związane z brakiem konieczności utrzymywania kadry magazynowej na wysokim poziomie
  • Przerzucenie odpowiedzialności za bezpieczeństwo towarów na przedsiębiorstwo oferującą outsourcing usług magazynowania

Oczywiście lista korzyści pomniejszych będzie tutaj jeszcze większa, niemniej jednak to są korzyści najistotniejsze na które koniecznie należy zwrócić swoją uwagę, bowiem stanowią podstawowe zalety korzystania z tego typu rozwiązań biznesowych.

Jak wykorzystać outsourcing usług magazynowania?

Korzystanie z tego typu usług jest stosunkowo proste, aczkolwiek wymaga odpowiedniego podejścia do planowania wszystkich procesów logistycznych w przedsiębiorstwie. Przy umiejętnym zaplanowaniu wszystkich dostaw i odbiorów towarów oraz surowców z zewnętrznego magazynu można zupełnie spokojnie prowadzić całą działalność. Z reguły też warto tutaj pamiętać o tym, iż większość przedsiębiorstw oferujących nam zewnętrzną obsługę magazynową jednocześnie oferuje także wiele innych rozwiązań. Z reguły będzie to pełna obsługa logistyczna, czyli kompletny transport surowca na nasze obiekty, czy też jego odbiór od dostawców. W każdym przypadku dostajemy dokładnie to czego tylko chcemy. Jeśli potrzebujemy magazynu klimatyzowanego, to taki dostaniemy. Jeśli musimy surowce przechować przez dłuższy czas – to zawsze możemy. Przede wszystkim jednak, najważniejsze jest to, że w tym przypadku ponosimy koszty tylko za faktycznie wykorzystaną przestrzeń magazynową, a nie za całą jego powierzchnię tak jak miałoby to miejsce w przypadku własnych obiektów magazynowych. Jednym słowem oszczędności są w tym przypadku dość wyraźne, więc chyba jednak warto spróbować tego typu rozwiązań.

Leave a Reply