Oświetlenie na klatce schodowej.

łacznik schodowyKlatka schodowa w naszym domu to bardzo ważna przestrzeń, łącząca obydwie kondygnacje. Bardzo często będzie to także zupełnie odrębna bryła budynku łącząca dwa jego skrzydła. Niemniej jednak, niezależnie od tego, w jaki sposób została wykonana nasza klatka schodowa, koniecznością jest zadbanie o jej prawidłowe oświetlenie, gwarantujące bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami i wygodę korzystania z klatki. Dlatego też w tym przypadku trudno będzie zastosować tradycyjne łączniki oświetleniowe, gdyż nie spełnią one swojej roli. Tutaj musimy zastosować łączniki schodowe, które zagwarantują nam wygodę obsługi oświetlenia n klatce, niezależnie od tego, na której kondygnacji będziemy się aktualnie znajdywać.

Dlaczego łącznik schodowy?

Powstaje tutaj oczywiście od razu pytanie, dlaczego nie możemy zastosować tradycyjnych łączników do oświetlenia. Otóż, w ich przypadku będziemy mieć do czynienia z sytuacją, iż skoro światło włączymy na parterze budynku, to tylko z poziomu parteru będzie możliwe jego wyłączenie. W przypadku zaś łączników schodowych, instalacja jest skonstruowana w taki sposób, abyśmy mogli swobodnie włączać i wyłączać światło, niezależnie od tego na której kondygnacji budynku będziemy się aktualnie znajdywać. Schemat podłączenia jest tutaj stosunkowo prosty. Do przewodu neutralnego przyłączamy źródło światła, a dalej do łącznika na parterze do jego wyjścia głównego. Do wyjścia głównego łącznika na piętrze podłączamy zaś przewód fazowy L. każdy z tych łączników ma dwa wyjścia elektryczne i prąd pobiegnie tylko jednym z nich w zależności od położenia łącznika. Wyjścia te są ze sobą połączone w obydwu łącznika. Wyjście A z parteru do wyjścia A z piętra itp. Światło zaświeci się tylko wtedy, kiedy obydwa łączniki będą ustawione w tej samej pozycji. W przeciwnym razie prąd nie przepłynie przez źródło światła. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, nie zależnie od tego czy będziemy na parterze czy tez na piętrze, nasze pstryknięcie zawsze wywoła efekt. Albo włączenia, albo zgaszenia oświetlenia na klatce.

Dobór odpowiednich łączników schodowych.

Nie da się tutaj też ukryć, iż nie każdy łącznik schodowy będzie tak samo dobry jakościowo. Dlatego tez, musimy tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwestię znalezienia odpowiedniego dostawcy, który zagwarantuje nam dostarczenie łączników najlepszych producentów, chociażby takich jak Kontakt Simon. Oczywiście nie jest to jedyny producent dostarczający na rynek najlepsze łączniki elektryczne, niemniej jednak w wielu przypadkach to właśnie Kontakt Simon będzie dla nas rozwiązaniem zapewniającym wysoki poziom jakości i bezpieczeństwa. Warto tutaj zwrócić uwagę na kwestie jakości kupowanych przez nas łączników, bowiem, szczególnie w przypadku schodowych, będzie od tego uzależniony komfort naszej eksploatacji oświetlenia, a to przecież niesamowicie ważne, abyśmy zagwarantowali sobie wygodę na każdym kroku w swoich własnych domach.

Leave a Reply