Osuszacze w branży motoryzacyjnej.

osuszacz powietrza 3We wszelkiego rodzaju pojazdach samochodowych, mamy do czynienia z kilkoma typami osuszaczy powietrza i kilkoma też przypadkami ich zastosowania. Będą to osuszacze zarówno powietrza jak i czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacji, jak i osuszacze do układów pneumatycznych. Ich zadaniem w każdym przypadku będzie przede wszystkim odbiór nadmiaru wilgoci z układu, celem zabezpieczenia go przed korodowaniem i innymi zagrożeniami. W przypadku wadliwej pracy osuszacza niestety, na szwank narażony będzie cały układ, bowiem wilgoć będzie pierwszym i w zasadzie najważniejszym czynnikiem prowadzącym do korodowania poszczególnych podzespołów układów.

Wadliwa praca osuszaczy.

W pierwszej kolejności, warto sobie tutaj powiedzieć, iż ewentualne nieprawidłowości w pracy osuszaczy powietrza oraz czynnika chłodzącego będą prowadzić do poważniejszych komplikacji, toteż podstawą będzie ich natychmiastowe wychwycenie, celem usunięcia niezgodności, czy też nawet w skrajnych przypadkach celem wymiany całego osuszacza na nowy. Generalnie jednak rzecz biorąc, regeneracja osuszaczy dla branży motoryzacyjnej jest rozwiązaniem w tym przypadku bardziej opłacalnym, aczkolwiek tylko pod warunkiem, iż jej przeprowadzenie będzie jeszcze możliwe. Ocenić to może jedynie profesjonalny mechanik, po wnikliwych oględzinach stanu osuszacza i całego układu. Najlepiej jeśli będziemy regularnie przeprowadzać przegląd osuszaczy we wszystkich układach, bowiem wczesne wychwycenie nieprawidłowości w ich pracy podnosi znacznie szansę, iż usterki będą do usunięcia poprzez regenerację, a to zawsze jest przystępniejszym cenowo rozwiązaniem niż wymiana całego osuszacza na nowy.

Funkcje osuszaczy w motoryzacji.

Przede wszystkim, do najważniejszych funkcji osuszaczy, jak sama nazwa wskazuje, jest pozbywanie się nadmiaru wilgoci w układu. W przypadku osuszaczy powietrza będzie to wilgoć znajdująca się w powietrzu wprowadzanym do układu klimatyzacji czy też układu pneumatycznego. Mamy jednakże jeszcze do czynienia z osuszaczem czynnika chłodzącego w klimatyzacji, którego zadaniem jest odbiór nadmiernej ilości wilgoci z tego czynnika, bowiem jej nadmiar będzie prowadzić do poważnych komplikacji w pracy układu, a w ostateczności do jego uszkodzenia. Tutaj przecież zawsze nadmierna ilość wilgoci będzie mogła osadzać się na ścianach wewnętrznych skraplacza czy też parownika w postaci kryształków lodu, które ostatecznie będą mogły doprowadzić do zapchania się układu i jego uszkodzenia. Poza tym osuszacz w układzie klimatyzacji będzie także filtrować czynnik chłodzący z wszelkich elementów stałych, jak chociażby opiłki żelaza, które mogłyby negatywnie wpływać na pracę układu. Jednym słowem osuszacze w branży motoryzacyjnej, pełnią niesłychanie ważną funkcję, toteż należy im poświęcić odpowiednią uwagę, aby układy pneumatyki oraz klimatyzacji mogły działać w stu procentach prawidłowo.

Leave a Reply