Okna dachowe i ich parametry techniczne.

open-window-1170088-mW wielu domach jednorodzinnych, szczególnie w tych, wznoszonych w nowych technologiach budowlanych, od razu w fazie projektowania przewidziane jest stworzenie poddasza użytkowego. Ma to rzecz jasna dość poważne i silne uzasadnienie ekonomiczne. O wiele taniej jest przecież wznieść niższe mury i szybciej zacząć robić dach, tym bardziej, iż pomieszczenia pod dachem także mogą być dość dobrze wyeksploatowane. Niemniej jednak w przypadku aranżacji tego typu poddasza użytkowego, bardzo istotną rolę będą odgrywać rzecz jasna okna dachowe, na które należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż poprawny ich wybór oraz montaż, będą wpływać na komfort korzystania z poddasza użytkowego.

Dobieramy odpowiednie okna dachowe.

Jednym z najważniejszych aspektów w przypadku doboru okien dachowych będzie rzecz jasna ich rozmiar. Musimy przecież pamiętać, iż podstawowym ich zadaniem będzie dostarczenie do wnętrza poddasza użytkowego, odpowiedniej ilości światła dziennego. Druga kwestią, na którą także należy zwrócić szczególną uwagę jest kwestia dobrania okien o odpowiednim poziome wytrzymałości. Musimy tutaj pamiętać, iż okna dachowe są w o wiele większym zakresie narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia w wyniku działania sił przyrody. Warunki atmosferyczne będą więc odgrywały ogromną rolę w doborze okna. Musimy przecież uwzględnić liczne gradobicia, wichury i inne nieprzewidziane okoliczności, które mogłyby wpłynąć bezpośrednio na uszkodzenie naszych okien.

Montaż okien dachowych.

Nie da się tutaj ukryć, iż w kwestii montażu okien dachowych, trzeba zapewnić sobie jeszcze lepszy poziom realizacji prac niż w przypadku okien ściennych. Jak już wspomnieliśmy, warunki atmosferyczne będą bardzo intensywnie oddziaływać na okna dachowe, toteż należy się przed ich działaniem zabezpieczyć. Szczelność i odpowiednia obróbka blacharska w miejscu montażu to podstawa. Oczywiście dodatkowo warto wszystkie połączenia uszczelnić odpowiednim rodzajem silikonu budowlanego, który nie pozwoli na przepuszczanie wody pochodzącej z opadów atmosferycznych, a tym samym nie dopuści do przemoknięcia konstrukcji dachu.

Codzienna eksploatacja.

Skoro już mamy wybrane i zamontowane odpowiednie do naszych potrzeb okna dachowe w Bielsku Białej od Drew Dom, można będzie przystąpić do ich standardowej, codziennej eksploatacji. W sumie można powiedzieć, iż okna tego typu, zapewniają nam praktycznie takie same warunki w codziennym użytkowaniu, jak okna ścienne, z tą drobna różnicą, iż całkowite otwarcie będzie wymagać sporo siły, gdyż okno będzie otwierane ku górze. Oczywiście bardzo często okna dachowe wyposażone będą w specjalne wspomagacze otwierania, czy też nawet mechaniczne siłowniki do otwierania, toteż zawsze w ten sposób można będzie sobie ułatwić codzienne ich użytkowanie. Generalnie rzecz więc ujmując, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby nasze okna były poprawnie zamontowane i dobrane tak, aby zapewnić nam najlepszy , możliwy do osiągnięcia poziom komfortu eksploatacji oraz nasłonecznienia wnętrza pomieszczeń na poddaszu użytkowym.

Leave a Reply