Odświeżamy ściany w naszym domu.

pędzel płaski_2W każdym domu jednorodzinnym, prędzej czy później przyjdzie czas, kiedy koniecznością będzie przeprowadzenie prac remontowych, a także odświeżenie ścian. Bardzo ważne będzie tutaj właśnie samo odświeżenie mieszkania czyli głównie wymiana drobnych elementów instalacyjnych takich jak gniazdka, czy też malowanie ścian, celem nadaniu pomieszczeniom nieco świeżości. Samo malowanie jest dość wymagającym zadaniem, bowiem trzeba tutaj nie tylko umiejętnie dobrać same narzędzia malarskie i przeprowadzić prace z tym związane, ale trzeba jeszcze w pierwszej kolejności prawidłowo przygotować podłoże do malowania, co także będzie zajmować czas i wymagać pewnej wiedzy w tym zakresie.

Przygotowanie podłoża do malowania.

Skoro już ustaliliśmy, że będzie przeprowadzać odświeżanie w toku którego będziemy musieli malować ściany, warto rozpocząć od prawidłowego ich przygotowania do malowania. Pierwszym krokiem będzie tutaj określenie ilości warstw dotychczasowo położonych farb na ścianie. Jest to bardzo ważne, bowiem zbyt wielka ich ilość, będzie nas zmuszać do ich usunięcia. Malowania kolejnych warstw w przypadku, kiedy na ścianie jest ich już cztery, znacznie będzie podnosić ryzyko, iż już nawet w trakcie malowania farba będzie odchodzić. Dlatego też, lepiej jest od razu zacząć od zdarcia poprzednich warstw, co zagwarantuje nam wysoki poziom bezpieczeństwa na kolejne lata. Do tego, koniecznością będzie także odpowiednie zagruntowanie malowanego podłoża w celu wyrównania jego chłonności. Jest to bardzo ważne bowiem w przypadku nierównej chłonności, nakładana farba będzie nierówno schnąć, a to będzie prowadzić do nieestetycznych przebarwień. Jednym słowem trzeba będzie troszkę czasu poświęcić na przeprowadzenie niezbędnych prac przygotowawczych, jeśli chcemy osiągnąć odpowiednio dobre i estetyczne efekty odświeżenia mieszkania.

Wybór narzędzi malarskich.

Kolejnym krokiem będzie tutaj prawidłowy wybór narzędzi malarskich, zapewniający nam możliwość skutecznego rozprowadzania farby na powierzchni ściany. W zależności od rodzaju farby i powierzchni będziemy tutaj stosować różnorodne pędzle i szczotki. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż wałki malarskie, usprawniają znacznie proces malowania, niemniej jednak sprawdzają się jedynie w przypadku powierzchni gładkich, czyli na przykład gładzi gipsowych czy tez płyt G-K. w pozostałych przypadkach lepszym rozwiązaniem będą szczotki oraz pędzle malarskie. Tutaj warto także zwrócić uwagę na to, iż producent zestawów pędzli budowlanych i malarskich powinien dość precyzyjnie określić, które szczotki i pędzle możemy stosować do konkretnych przypadków, choć oznaczenia te nie są ustandaryzowane, toteż nie zawsze będą takie same w przypadku różnych producentów. Jednym słowem, można powiedzieć, iż malowanie ścian w pomieszczeniach mieszkalnych naszego domu jest zadaniem dość wymagającym, głównie w zakresie umiejętnego przygotowania ścian i prawidłowego doboru narzędzi do malowania, toteż warto tutaj w pierwszej kolejności pozyskać odpowiednią wiedzę, aby umiejętnie sprostać tym zadaniom.

Leave a Reply