Ochrona roślin ogrodowych.

dekoracyjne-architektura-ogrodowaBezpieczeństwo roślin ogrodowych to bardzo ważny i stosunkowo szeroki temat, w którym można być bardzo dużo powiedzieć. Dziś jednak poświęcimy czas przede wszystkim na ochronę roślin przed nadmiernym zachwaszczeniem. Chwasty bowiem stanowią jednego z najgorszych wrogów każdego ogrodu, z którymi każdy ogrodnik zawsze musi walczyć, stosując najróżnorodniejsze metody i środki. Przyjrzyjmy się w takim razie nieco bliżej kwestii sposobów walki z chwastami w naszych przydomowych ogrodach, aby mieć nieco lepszy przegląd sytuacji i wiedzieć, jakie w tej walce mamy możliwości.

Podstawowe kroki przeciwko chwastom.

Oczywiście najprostszym sposobem jest wyrywanie chwastów, niemniej jednak jest to działanie mozolne i nie zabezpiecza nas przed ich ponownym pojawianiem się. Dlatego też, nie jest to rozwiązanie polecane do większych ogrodów, aczkolwiek przypadku malutkich ogródków, raczej nie zniszczy to nam życia i nie pochłonie zbyt wielkich ilości czasu. W przypadku jednak większych ogrodów, o walce z chwastami warto pomyśleć jeszcze w trakcie zakładania ogrodu. Możemy tutaj na przykład wykonać specjalne zabezpieczenia w postaci rozwijanej na terenie grządek folii, przepuszczającej opady wodę jednakże nie przepuszczającej chwastów od spodu. W miejscu uprawy roślin należy wykonać odpowiednie otwory i tyko tam będą mogły się pojawiać ewentualne chwasty, które bez trudu będziemy mogli wyrwać. Folia ta doskonale nadaje się do izolowania ogrodu, przepuszcza wszystkie rodzaje nawozów do gleby, nawet nawozy w granulatach, które po prostu rozsypujemy po powierzchni folii a tutaj w wyniku działania opadów atmosferycznych, przenikają one do gleby oby zostać stamtąd pobrane przez nasze rośliny ogrodowe ich korzeniami.

Chemiczne zwalczanie chwastów.

Osobnym zagadnieniem będzie kwestia zastosowania chemicznych środków ochrony roślin o działaniu chwastobójczym. Jest to zadaniem dość wymagającym, przede wszystkim w zakresie własnego bezpieczeństwa, bowiem większość z tych substancji może zawierać składniki drażniąco działające na naszą skórę. Należy więc zastosować odpowiednio dobraną odzież ochronną, aby nie ryzykować poparzeniem czy też innymi dolegliwościami związanymi z działaniem tychże środków. Generalnie rzecz jednak ujmując, należy stwierdzić bez cienia wątpliwości, iż chwastobójcze środki ochrony roślin stanowią najskuteczniejszy sposób walki z chwastami zabijając je całkowicie, wobec czego po jednorazowym ich zastosowaniu nie będziemy musieli przejmować się chwastami przez długi jeszcze czas. Jednym słowem bardzo ważną kwestią jest tutaj prawidłowe podejście do zastosowania odpowiednich środków ochrony roślin o charakterze chwastobójczym i umiejętne ich wykorzystanie w celu zwalczenia chwastów w naszych ogrodach. Tak aby przez długi czas nie pojawiły się tam ponownie, jak to będzie mieć miejsce w przypadku zastosowania innych, mniej skutecznych i drastycznych metod zwalczania chwastów.

Leave a Reply