Ochrona roślin i jej stosowanie

bros na krety nornice i myszyNie da się ukryć, iż nasze rośliny ogrodowe, w zdecydowanej większości przypadków wymagają stałej ochrony przed różnorodnymi zagrożeniami. Go najważniejszych zagrożeń należy zaliczyć, chwasty, choroby oraz szkodniki, toteż różnorodne środki ochrony roślin będziemy musieli stosować naprzemiennie, w zależności od pojawiającego się zagrożenia w naszych ogrodach. Zobaczmy, jak dobierać środki ochrony roślin, i czy mamy jakieś możliwości zrezygnowania z chemicznych środków, na rzecz bardziej ekologicznych, które będą w pełni bezpieczne dla naszych roślin.

Podstawy stosowania środków ochrony roślin.

Przede wszystkim, najważniejszą kwestią będzie tutaj zabezpieczenie siebie przed negatywnym działaniem środków ochrony roślin, a niektóre z nich mogą wywoływać różnorodne zatrucia czy też poparzenia. Warto więc dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do każdego z nich, a najlepiej szczegółowo zapoznać się z kartą charakterystyki produktu, gdzie będą wyszczególnione wszystkie zagrożenia oraz wymagane środki ochrony osobistej. Stosując na przykład środki do ochrony przed szkodnikami możemy z góry być pewni, iż będą to silnie działające substancje chemiczne, skutkiem czego, koniecznością będzie stuprocentowe zabezpieczenie się, oraz pełna koncentracja podczas stosowania. Po prostu musimy uważać, aby nie wdychać, ani też nie doprowadzić środków do kontaktu z nasza skórą, bowiem może to wywołać podrażnienia, a nawet oparzenia. Wymagana będzie więc odpowiednia odzież ochronna, bez której raczej nie będziemy odpowiednio zabezpieczeni. Musimy także pomyśleć o naszych zwierzętach, które mogłyby przypadkiem zjeść trutkę na szczury, myszy, nornice, czy też inne szkodniki. Jednym słowem trzeba być skupionym i bardzo uważnym, aby nie doprowadzić do niepotrzebnych sytuacji.

Ekologiczna ochrona roślin.

Oczywiście poza chemicznymi środkami ochrony roślin, możemy zdecydować się także na ekologiczne środki ochrony roślin, czyli produkty o podobnym działaniu, przy czym wytworzone z naturalnych składników. Dzięki tego typu środkom, z całą pewnością podniesiemy poziom bezpieczeństwa w trakcie stosowania środków, jak również nie będziemy ryzykować skutkami ubocznymi, w postaci negatywnego wpływu na pozostałe rośliny w ogrodzie. Trzeba tutaj podkreślić, iż niektóre z ekologicznych środków ochrony roślin, będą bardziej skuteczne niż środki chemiczne, aczkolwiek bardzo często jest odwrotnie, przy czym cena ekologicznych jest zawsze nieco wyższa. Niemniej jednak trzeba powiedzieć, iż nie aż tak bardzo aby nie skusić się na bycie w pełni okolicznym ogrodnikiem. Ma to niewątpliwie swoje zalety w postaci podniesionego poziomu bezpieczeństwa, ale także nie wpływa negatywnie na środowisko, bowiem wiele stosowanych chemicznych pestycydów, pozostawia po sobie trwały ślad w przyrodzie, co też nie zawsze jest korzystne na przyszłość. Może faktycznie warto jednak przejść na ekologiczne środki ochrony roślin.

Leave a Reply