Nowoczesne poziomice i lasery budowlane.

building-1080599_1280Narzędzia pomiarowe w branży budowlanej odgrywają szalenie istotną rolę, wpływając przede wszystkim na jakość realizowanych prac budowlanych. Bez dobrej poziomicy, trudno sobie w ogóle wyobrazić prawidłową realizację jakichkolwiek prac budowlanych. Jest to podstawowe i najważniejsze narzędzie budowlane, stosowane w tym zakresie już od wielu setek lat. Oczywiście obecnie mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi technologicznie narzędziami pomiarowymi, jednakże trzeba tutaj zawsze pamiętać o tym, iż to poziomica jest podstawowym i najważniejszym narzędziem budowlanym. Bez dobrej klasy poziomicy, nie jest możliwa realizacja jakichkolwiek prac budowlanych.

Profesjonalna poziomica i jej konstrukcja.

Tak jak już o tym wspomnieliśmy, narzędziem kluczowym jest tutaj klasyczna poziomica. Jest to specyficznie wykonany profil metalowy (dawniej kantówka z drewna), którego podstawowym wymogiem jest utrzymanie prostości. Na jego środku zamontowana jest libella pomiarowa, czyli specjalnie wykonana rurka, zamontowana w tej samej płaszczyźnie co, wyznaczana przez płaszczyznę podstawy poziomicy. Wewnątrz rurki znajduje się pęcherzyk powietrza. Jakiekolwiek odchylenia podstawy płaszczyzny poziomicy, sprawiają, iż pęcherzyk lekko się odchyla, co wskazuje nam poziom nachylenia kątowego w stosunku do idealnego poziomy geologicznego.

Oczywiście poziomnica to narzędzie, którym należy się prawidłowo posługiwać, aby możliwe było w ogóle prowadzenie pomiarów z jego wykorzystaniem. Dobry i doświadczony pracownik, stosuje poziomicę bez mrugnięcia okiem. Praktycznie można powiedzieć, iż odruchowo. W sumie nie powinno to nikogo dziwić, gdyż ogólnie rzecz ujmując, to poziomnica jest narzędziem wyjątkowo prostym w obsłudze.

Lasery budowlane, jako nowoczesne narzędzia pomiarowe.

Obecnie jednakże, coraz częściej na placu budowy, pojawiają się bardziej zaawansowane technologicznie narzędzia pomiarowe. Są to przede wszystkim lasery budowlane, czyli urządzenia takie jak dalmierze laserowe czy też lasery krzyżowe. Ich zastosowanie przyczynia się w znacznym zakresie do podniesienia efektywności prowadzonych prac pomiarowych, bowiem pozwalają nam na większą precyzję dokonywanych pomiarów. Obecnie wszelkiej maści, nowoczesne poziomnice i lasery budowlane, to podstawowe narzędzia pomiarowe stosowane w każdej praktycznie firmie budowlanej.

Jeśli chodzi o urządzenia laserowe, to tutaj najciekawszym jest laser krzyżowy. To urządzenie, za pomocą którego możemy bardzo szybko, bezbłędnie, wyznaczyć poziom na wszystkich czterech ścianach danego pomieszczenia jednocześnie. Wystarczy w tym celu ustawić laser krzyżowy na środku pomieszczenia a następnie po jego poprawnym skalibrowaniu, uruchomić. Na ścianach pojawią się na poziome linie na tej samej wysokości, wskazujące poziom. Możliwe jest delikatne korygowanie poziomu wysokości padania światła laserowego. W razie konieczności można laser krzyżowy zamontować na statywie. Jest to więc bardzo wszechstronne narzędzie pomiarowe.

Leave a Reply