Nowoczesne ogrzewanie kanałowe. Wady i zalety.

grzejnik kanałowyNowoczesne systemy grzewcze zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż stale dążymy do ograniczenia zużycia energii cieplnej. Dzięki temu zaś zmniejsza się emisja CO2 oraz innych substancji do atmosfery. Jest to z punktu widzenia naszego zdrowia proces wręcz niezbędny, bowiem zanieczyszczenie środowiska jest wręcz katastrofalne. Zimowe powietrze w naszym kraju należy do najgorszych w Europie. Dlatego też warto działać w tym kierunku. Jednym zaś z wielu nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie jest bez wątpienia ogrzewanie kanałowe. Pozwala ono na zminimalizowanie zużycie energii cieplnej w przypadku zastosowania standardowych kotłów grzewczych.

Jak działa ogrzewanie kanałowe?

Przede wszystkim warto tutaj dowiedzieć się, w jaki sposób działa ogrzewanie kanałowe i dlaczego jest bardziej efektywne od standardowych, ściennych grzejników konwekcyjnych. Otóż grzejniki kanałowe posiadają wbudowany wentylator, który wymusza wymianę powietrza w pomieszczeniu. Będzie ono więc cały czas poruszać się. Zimne powietrze będzie trafiać do grzejnika, gdzie zostanie ogrzane oraz wypchnięte wentylatorem do pomieszczenia. Dzięki temu proces ogrzewania pomieszczeń jest znacznie szybszy, niż w przypadku, standardowych grzejników ściennych. każdy odrębny grzejnik kanałowy podłączony będzie do systemu grzewczego tak samo jak zwykłe grzejniki ścienne. Trzeba tutaj więc doprowadzić rury zasilania i powrotu z systemu grzewczego. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, iż pozwala nam na stosunkowo proste wdrożenie ogrzewania kanałowego w starszych budynkach, gdzie dotychczas wykorzystywane były grzejniki ścienne. Wystarczy w podłodze przygotować odpowiednie koryta na montaż grzejników kanałowych oraz doprowadzić do nich zasilanie i powrót czynnika grzewczego z kotła CO.

Zalety zastosowania ogrzewania kanałowego.

Warto sobie tutaj także powiedzieć nieco więcej o zaletach, jakie niesie za sobą zastosowanie ogrzewania kanałowego. Przede wszystkim, na uwagę zasługuje fakt zmniejszenia zużycia energii grzewczej, oraz szybsze rozgrzewanie pomieszczeń poprzez zastosowanie wentylatorów w grzejnikach. Bardzo istotną zaletą jest to, że głębokość grzejnika kanałowego to zaledwie 8 lub 10 cm, wobec czego montaż można przeprowadzić praktycznie w każdym domu, w którym pozwala na to grubość stropu. Wartym podkreślenia jest także fakt tego, iż górna kratownica maskująca, dostępna jest w wielu różnorodnych wersjach kolorystycznych. Dzięki temu zaś, możemy ją dopasować do każdego koloru podłogi.

Podsumowanie

Generalnie rzecz ujmując, ogrzewanie kanałowe jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku budownictwa nowego. Tam bowiem możliwe jest staranne zaprojektowanie całego systemu grzewczego. Niemniej jednak grzejniki kanałowe bez większych trudności można także zamontować w starym domu, gdzie dotychczas wykorzystywane były grzejniki ścienne. Wymagać to będzie odpowiednich przeróbek, niemniej jednak jest to działanie stosunkowo mało inwazyjne.

Leave a Reply