Montaż nowych okien w domu jednorodzinnym.

Montaż nowych okien w domu jednorodzinnym.

Montaż nowych okien, zawsze niesie za sobą stosunkowo spore koszty. Szczególnie jeśli mówimy o domach jednorodzinnych, gdzie z reguły okien mamy dość sporo. Przeciętny dom jednorodzinny, będzie mieć około 12 okien. Jeśli weźmiemy pod uwagę że przeciętne okno dwuskrzydłowe może kosztować w przedziale od 500 do nawet 1500 PLN (w zależności od jego rodzaju i klasy wykonania), to wymiana wszystkich okien, zaczyna się robić wyjątkowo kosztowna. A tego trzeba pamiętać, iż za sam montaż nowych okien, także trzeba będzie zapłacić wykonawcy.

Ile kosztuje montaż nowych okien?

Przeciętne ceny montażu okien są ustalane przez firmy raczej dość indywidualnie, toteż rozrzut cenowy będzie w tym przypadku stosunkowo szeroki. Możemy jednak przyjąć założenie, iż za montaż okien, przyjdzie nam zapłacić co najmniej 80-120 PLN/m2. Czyli aby wyliczyć całościowy koszt montażu, musimy przeliczyć metraż wszystkich okien i przemnożyć przez stawkę wykonawcę. Przeciętne okno będzie mieć metraż w granicach 1,5-2 m2, a więc przy 12 oknach robi nam się już 1800 PLN. Do tego jeszcze dochodzi koszt obróbki, montażu parapetów. Łącznie trzeba będzie liczyć się z tym, iż montaż nowych okien będzie podniesieniem ceny ich zakupu o około 25%.

Dobór właściwych okien.

Zanim jednak zacznie się montaż nowych okien, musimy wybrać odpowiedni ich rodzaj. W przypadku stolarki okiennej, najbardziej powinien nas interesować współczynnik przenikalności cieplnej. W najnowszych wymaganiach budowlanych, obowiązujących od 2021, inwestor nie będzie mógł zanotować okien o współczynniku większym niż 0,9 W/(m2*K) w przypadku okien ściennych oraz 1,1 W/(m2*K) w przypadku okien dachowych. Najlepszym jednak rozwiązaniem wybór okien jeszcze lepszych. Dzięki temu zyskamy w przyszłości na kosztach ogrzewania budynku. Im niższy współczynnik przenikania ciepła w przypadku stolarki okiennej, tym mniej energii cieplnej z naszego domu będziemy wytracać przez ich powierzchnię.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza kwestią współczynnika przenikania ciepła, trzeba także zwrócić uwagę na estetykę okien, ich funkcjonalność oraz materiał wykonania. Obecnie, niezależnie od tego czy zdecydujemy się na okna PCV, czy też na okna drewniane od firmy Drewdom, będą one charakteryzować się zbliżonymi do siebie parametrami technicznymi. Okna drewniane obecnie w niczym nie ustępują oknom z PCV. W ich przypadku mamy jednak jeden zasadniczy problem a jest nim konieczność regularnego ich zabezpieczania przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Należy więc stosować odpowiedniej jakości impregnaty i co 2-3 lata, przeprowadzić ich pełne malowanie.

Podsumowanie.

Trzeba więc przyznać, iż faktycznie, montaż nowych okien pociąga za sobą spore wydatki. Jednakże, jeśli posiadamy naszym domu okna starego typu, to rok rocznie tracimy stosunkowo spore pieniądze. Jeśli byśmy odkładali je na kupkę, to w przeciągu kilku lat, udałoby się nam za oszczędności sfinansować zakup oraz montaż nowych okien. Jednym słowem wymiana okien na nowe o lepszych parametrach technicznych, przekłada się na konkretne oszczędności na co warto zwrócić uwagę.

Leave a Reply