Magazynowanie i logistyka.

04Procesy logistyczne i magazynowe w dużych przedsiębiorstwach należą do stosunkowo skomplikowanych i szalenie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego zakładu produkcyjnego. Wobec tego też, należy zadbać o to, aby były one w stu procentach zoptymalizowane, co też przekładać się będzie na lepszą jakość wszystkich procesów zależnych, czyli procesów przede wszystkim produkcyjnego oraz sprzedażowego. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż w tym szczególnym przypadku, poza prowadzeniem własnego magazynu, mamy także możliwość skorzystania z zewnętrznych usług magazynowych oraz logistycznych, które okazują się być całkiem dobrym rozwiązaniem, zapewniającym stosunkowo sporo korzyści.

Co można zyskać korzystając z zewnętrznych usług magazynowo logistycznych?

Przede wszystkim oszczędności, głównie przestrzenne, bowiem w przypadku kiedy zdecydujemy się na magazynowanie zewnętrzne, zapewnimy sobie spore zwolnienie przestrzeni na własnych obiektach, którą to przestrzeń w następnej kolejności będziemy mogli wykorzystać na cele produkcyjne bądź przygotowawcze do wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. Ponadto zyskamy przerzucenie odpowiedzialności za magazynowane towary na właściciela magazynu, co w niektórych przypadkach może się okazać wyjątkowo korzystne, na przykład w sytuacji, kiedy chodzić będzie o twary wymagające specjalnego podejścia do magazynowania. Czasami trzeba także korzystać z magazynów klimatyzowanych a te są stosunkowo kosztowne w utrzymaniu, zaś zewnętrzny usługodawca, koszty te, będzie mógł podzielić pomiędzy większą ilość korzystających z usługi klientów, co rzecz jasna przekłada się na fakt, iż ostatecznie dla klienta, zewnętrzny magazyn klimatyzowany jest tańszy niż jego samodzielne prowadzenie.

Czy warto korzystać z zewnętrznych usług magazynowo logistycznych?

Tutaj akurat wszystko zależne jest od konkretnego przypadku, niemniej jednak w zdecydowanej większości przypadków większych przedsiębiorstw produkcyjnych oszczędności mogą się okazać całkiem spore, wobec czego zdecydowanie warto. Szczególnie w przypadku kiedy magazynujemy dużo surowca produkcyjnego wymagającego specjalnego traktowania, oraz wyrobów gotowych. W takich sytuacjach zewnętrzne usługi magazynowe i logistyczne będą sprawdzać się wręcz wyśmienicie, wobec czego też warto z nich skorzystać, aby zapewnić sobie nieco wyższy poziom oszczędności na procesach logistycznych w przedsiębiorstwach. Generalnie rzecz więc biorąc, można śmiało powiedzieć, iż zewnętrzne usługi magazynowe oraz logistyczne maja jak najbardziej rację bytu i warto z nich w określonych przypadkach korzystać, zapewniając sobie tym samym stosunkowo spory zakres korzyści, które w skrócie przekładają się na zwiększenie dochodów przedsiębiorstwa, poprzez ograniczenie kosztów magazynowania i logistyki oraz zwolnienie przestrzeni, którą można przeznaczyć pod zwiększenie produkcji.

Leave a Reply