Korzystne aspekty wdrożenia ogrzewania kanałowego.

grzejniki kanałowe_2Ogrzewanie kanałowe to jedna z bardziej nowoczesnych technik grzewczych, którą możemy zastosować w domach jednorodzinnych. Sprawdza się ona idealnie w miejsce starej, wysłużonej instalacji grzejników ściennych. Pozwala na bardziej optymalne wykorzystanie energii grzewczej, jak również wpływa na wyraźne oszczędności przestrzenna w pomieszczeniach. Warto tutaj więc przyjrzeć się nieco bliżej grzejnikom kanałowym. Sprawdzić jakie uzyski można osiągnąć, oraz jak w ogóle działa system ogrzewania kanałowe. Trzeba także pamiętać, iż nie w każdym przypadku będzie możliwe wdrożenie tej technologii. Musimy więc sprawdzić warunki montażowe, aby mieć pewność, iż jest to rozwiązanie na które możemy sobie pozwolić.

Warunki montażowe grzejników kanałowych.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, iż grzejniki kanałowe montowane są bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi. Jak podaje nam praktycznie każdy grzejniki niskotemperaturowe najmniejsze z nich, mają grubość 100mm. Musimy więc dysponować możliwością wycięcia w podłogach kanałów o takiej właśnie głębokości. W niektórych przypadkach będzie to niemożliwe. Będzie pojawiać się zbyt wielkie ryzyko naruszenia integralności podłóg czy też stropów. W takich sytuacjach po prostu musimy odpuścić. Oczywiście rozwiązaniem byłoby w takim przypadku podniesienie poziomu podłóg. To jednakże jest rozwiązaniem także w niektórych przypadkach niemożliwym. Wynika to z faktu wysokości pomieszczeń, oraz umiejscowienia niektórych instalacji.

Jednakże należy powiedzieć, iż w zdecydowanej większości budynków, nawet tych starszych, montaż grzejników kanałowych będzie jak najbardziej możliwy. Dlatego też w przypadku kiedy mamy takie możliwości należy poważnie zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Niesie bowiem ono za sobą stosunkowo wyraźne korzyści.

Korzyści płynące z zastosowania ogrzewania kanałowego.

Przede wszystkim chodzi tutaj o estetykę. Rezygnując z grzejników ściennych zyskujemy dodatkową przestrzeń w pomieszczeniu. Grzejników ściennych nie możemy zastawiać żadnymi meblami, gdyż ciepło wypromieniowywane z grzejnika będzie w pewnym sensie marnowane. W przypadku grzejników kanałowych nie mamy tego problemu. Wyrzucane z nich ciepłe powietrze będzie skutecznie ogrzewać pomieszczenie, nawet jeśli grzejnik będzie pod stołem. Jedynym warunkiem jest tutaj nie zastawianie grzejników kanałowych żadnymi szafami ani tapczanami. To bowiem nadmiernie utrudni i wyhamuje wyrzut ciepłego powietrza z grzejników.

Bardzo istotną korzyścią jest także to, iż w grzejnikach tych zastosowano wentylatory które zapewniają utrzymanie stałego przepływu powietrza przez grzejnik. Dzięki temu warunki pracy kotłów grzewczych utrzymywane mogą być na optymalnym poziomie. To zaś, jak dobrze wiemy minimalizuje poziom spalania. Dzięki temu więc możemy poczynić realne oszczędności oraz zmniejszyć poziom zanieczyszczenia środowiska. To zaś jest obecnie bardzo ważną kwestią w związku z ogrzewaniem naszych domów mieszkalnych.

Leave a Reply