Kontrola nasłonecznienia pomieszczeń mieszkalnych.

zaluzje3Jednym ze zdecydowanie ważniejszych zagadnień związanych z funkcjonalnością naszych domów i mieszkań, jest kontrola nasłonecznienia pomieszczeń. Chodzi tutaj o to, iż każdego dnia, możemy bardzo skutecznie wykorzystywać światło słoneczne, do naszej codziennej aktywności, co pozwala nam zaoszczędzić na sztucznym oświetleniu. Poza tym, człowiek bez światła słonecznego nie funkcjonuje nazbyt dobrze, toteż odpowiednie nasłonecznienie wnętrza domu, będzie korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Oczywiście nie zawsze będzie nam na rękę pełne nasłonecznienie pomieszczeń, toteż warto skutecznie przejąć kontrolę nad poziomem nasłonecznienia w każdym pomieszczeniu. Tym bardziej, iż w każdym z nich będziemy mieć zupełnie odmienne potrzeby. W tym celu wykorzystywane są obecnie plisy, żaluzje, rolety oraz tradycyjne zasłony i firanki. Przyjrzyjmy się poszczególnym rozwiązaniom w tym zakresie, aby określić, które z nich będzie dla nas najlepsze.

Określenie swoich potrzeb.

rolety4Zanim będziemy podejmować decyzje w zakresie wyboru odpowiedniego rozwiązania, musimy określić swoje potrzeby w każdym z pomieszczeń odrębnie. Musimy bowiem pamiętać, iż każde z nich, z racji swojej funkcji, będzie wymagać innego podejściu w tej kwestii. Dla przykładu, pomieszczenie sypialni, będzie wymagać od nas możliwości pełnego zasłonięcia okna, w taki sposób, aby nie przedostawały się żadne promienie słoneczne. Wynika to z faktu tego, iż na przykład w sezonie letnim, słońce może nas budzić już o czwartej rano, co nie zawsze jest korzystne. Czasami też będziemy chcieli odespać rano nocną zmianę w pracy, a nasłoneczniona sypialnia nie będzie nam w tym pomagać. Tak więc tutaj możemy zastosować odpowiednio grubą roletę, która pozwoli na całkowite odcięcie dopływu światła słonecznego.

Jeśli zaś chodzi o plisy, to jest to specyficzne rozwiązanie, zbliżone do rolet, z tym zastrzeżeniem, iż jest przeznaczone do okien o nietypowych kształtach. Plisy, idealnie sprawdzają się w przypadku okien owalnych, trójkątnych, czy też nawet trapezowych.

Ostatecznie możemy także zastosować żaluzje, które jednak są już rozwiązaniem stosunkowo przestarzałym i bardzo rzadko stosowanym. Zdecydowanie najczęściej są wykorzystywane w pomieszczeniach biurowych, z racji korzystnej w tym zakresie funkcjonalności. W domach mieszkalnych jednakże, są one stosowane wyjątkowo rzadko

Wybór właściwego rozwiązania.

plisy3Kiedy będziemy już mieć określone swoje potrzeby w poszczególnych pomieszczeniach, będziemy mogli dobierać konkretne rozwiązania do każdego z nich. Warto w tym czasie zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestię jakości wykonania poszczególnych rolet, żaluzji czy też plis. Chodzi nam przecież o to, aby osiągnąć maksymalnie wysoki poziom komfortu użytkowania, a to wymaga sporej uwagi przy zakupie. W każdym razie, nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie przystępną ceną. W zasadzie powinniśmy wręcz unikać rozwiązań najtańszych, gdyż są one niejako z góry skazane na porażkę, ze względu na słabą jakość wykonania i kiepskiej jakości materiały zastosowane do produkcji.

Leave a Reply