Kleje utwardzane UV i ich wykorzystanie w przemyśle.

uvaprint_mPrzemysłowe wykorzystanie technologii klejenia za pomocą klejów utwardzanych światłem UV to bardzo popularne rozwiązanie w wielu branżach. Przede wszystkim w tych, gdzie wymagana jest wysoka precyzja połączeń klejonych, jak i ich dobre parametry techniczne. Musimy przecież pamiętać, iż jednoskładnikowe, żywiczne, kleje utwardzane światłem UV, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, oraz wysokim poziomem trwałości. Warto więc przyjrzeć się tej technologii oraz jej zastosowaniu nieco bliżej, bowiem może się okazać, iż w większości przypadków będzie to rozwiązaniem wręcz idealnym, szczególnie w skali przemysłowej.

Wykorzystanie klejów utwardzanych UV.

Jeśli chodzi o najczęstsze wykorzystanie technologii klejenia z utwardzaniem światłem UV, to przede wszystkim będziemy ją stosować w branżach precyzyjnych. Elektronika, elektrotechnika, medycyna, optyka, a także w pewnym zakresie motoryzacja, do główni beneficjenci korzyści płynących z zastosowania klejów utwardzanych światłem UV. Na rynku znajdziemy dość zróżnicowane urządzenia UV do utwardzania klejów, które w dość łatwy i wygodny sposób, można zaadaptować do różnych warunków pracy. Bezproblemowo można je wdrożyć do różnorodnych linii produkcyjnych, wobec czego stanowią doskonałe rozwiązanie do indywidualnie projektowanych linii produkcyjnych. Zdecydowanie najważniejsze w tym przypadku jest jednak to, iż klejenie tą technologią, daje nam bardzo wyraźne korzyści, o których opowiemy nieco szerzej w następnym akapicie. Tutaj jedynie jeszcze powiemy o kwestii tego, iż sam proces klejenia jest niezwykle szybki, a utwardzanie kleju przy pomocy światła UV, zajmuje zwykle od kilku do kilkunastu sekund, co predestynuje tę technologię do szybkich procesów produkcyjnych.

Korzystne aspekty stosowania klejów utwardzanych światłem UV.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, tak szerokie zastosowanie technologii klejenia z utwardzaniem spoiny klejowej światłem UV, wynika głównie z wielu zalet jej stosowania. Do najważniejszych zaś, powinniśmy tutaj zaliczyć po kolei:

  • Szybki czas utwardzania spoiny klejowej – zwykle od kilku do kilkunastu sekund.
  • Stosunkowo długi czas życia kleju – czyli czas, w którym możemy dowolnie manipulować klejonymi elementami po aplikacji kleju żywicznego aż do utwardzenia, bez ryzyka zniszczenia kleju.
  • Dobre parametry techniczne wykonywanych spoin – w zależności od zastosowanego kleju będziemy mogli osiągać odpowiednie parametry techniczne w zakresie odporności mechanicznej czy też chemicznej.
  • Wysoka trwałość spoiny – w przypadku prawidłowego przebiegu procesu, dobrego przygotowania powierzchni i odpowiednio długiego okresu naświetlania przy utwardzaniu, osiągamy wyjątkowo trwałą spoinę klejową.

Widać więc bardzo wyraźne, iż same urządzenia UV nie odgrywają tutaj aż tak wielkiej roli, choć są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu utwardzani kleju. Bardziej istotne będzie jednak przygotowanie powierzchni klejonych oraz dobór odpowiedniego kleju względem klejonych materiałów, czy też konkretnych, zakładanych do osiągnięcia parametrów technicznych spoiny klejowej.

Leave a Reply