Jakie zioła na zaćmę będą skuteczne?
Zaćma jest chorobą przede wszystkim osób starszych, objawiającą się regularnym pogarszaniem stanu wzroku. Z biegiem czasu, wraz z upływem lat, chory zaczyna widzieć coraz gorzej. Ostatecznym stadium zaćmy będzie całkowita utrata wzroku, choć jest to rzadziej spotykane. W większości przypadków będziemy mieć jedynie do czynienia z trwałym upośledzeniem czynności wzroku. Oczywiście można się zetknąć z różnymi typami zaćmy, które będą charakteryzować się różnymi objawami klinicznymi. Bardzo ważne w tym przypadku jest jednak to, aby zaćmę wychwycić jak najwcześniej, bowiem początkowe jej stadium nadaje się jak najbardziej do całkowitego wyleczenia. Dopiero w późniejszych etapach, kiedy choroba poczyni już poważne zmiany i uszkodzenia narządu wzroku, pełne jej wyleczenie może się okazać absolutnie niemożliwe.
Co w dalszej części artykułu?
Rodzaje zaćmy
Jak już powiedzieliśmy wcześniej, występuje kilka różnych typów zaćmy. Będą to:
- Zmętnienie tylnej torebki soczewki – w tym przypadku chory będzie mieć problemy z widzeniem w jasnym świetle
- Zaćma jądrowa – złe widzenie w bardzo jasnym świetle i ostrym świetle dziennym
- Zaćma korowa – pogorszenie widzenia po zmroku przy słabym oświetleniu
Leczenie zaćmy.
Podstawowym zaleceniem lekarskim w przypadku wychwycenia zaćmy we wczesnym stadium, będą odpowiednio dobrane krople do oczu. Ich głównym zadaniem będzie zapobieganie dalszemu rozwojowi degradacji soczewki. Wpływają na spowolnienie mętnienia siatkówki oka. Rozwiązanie to jednak nie będzie w stanie w pełni wyeliminować choroby, wobec czego należy je traktować, jako doraźne. Równolegle może być zalecone przyjmowanie preparatów zawierających duże ilości witaminy A, witaminy PP, czy też wapnia, jodu i potasu. Są to składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Ostatecznie jednak i tak koniecznością stanie się operacja. Wszelkiego rodzaju leki oraz zioła na zaćmę będą jedynie zatrzymywać rozwój choroby. Nie będą jednak w stanie skutecznie jej wyeliminować, tak jak można to osiągnąć poprzez odpowiednio przeprowadzona operację oka.
Operacyjne leczenie zaćmy.
Na obecnym poziomie rozwoju medycyny, mamy możliwość całkowitego wyleczenia zaćmy, poprzez operację na oku. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką syntetyczną. W zasadzie zabieg jest dość krótki, bezbolesny i niemalże od razu można przystąpić do normalnej aktywności. Trzeba jednakże przez pierwsze miesiące unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i pamiętać o regularnych kontrolach. Także na tym etapie leczenia choroby można zastosować odpowiednie zioła na zaćmę, które przyspieszą proces odzyskiwania pełni formy przez oko po operacji.
Warto zwrócić także uwagę na fakt, iż w naszym kraju niestety nie jest łatwo przeprowadzić operację na zaćmę, szczególnie jeśli chcemy ją zrobić na ubezpieczenie z NFZ. Kolejki są wręcz ogromne. Rozwiązaniem może się okazać przeprowadzenie operacji za granicą, na przykład w Czeskiej Republice. W takim przypadku musimy jej koszty pokryć sami, aczkolwiek potem możemy odzyskać pieniądze z NFZ. Jest to obecnie jedno z lepszych rozwiązań dla chorych na zaćmę, którzy chcą jak najszybciej pozbyć się kłopotliwej choroby i wrócić do normalnej aktywności.