Jakie wybrać soczewki przy astygmatyzmie

?????????????????????????????????????????????????Astygmatyzm (niezborność) jest wadą wzroku, w której na siatkówce nie powstaje obraz punktowy. Oznacza to, że światło nie skupia się w jednym punkcie. Jest to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. U osób cierpiących na astygmatyzm pojawiają się początkowo pogorszenie ostrości widzenia i zmęczenie oczu. W późniejszym czasie widzenie przedmiotów oddalonych jest już bardziej nieostre, mogą również pojawić się kłopoty z wyraźnym dostrzeganiem drobnych obiektów, znajdujących się blisko np. liter przy czytaniu. Astygmatyzm występuje u osób w każdym wieku, ostatnio coraz częściej także u dzieci i niejednokrotnie towarzyszą mu krótkowzroczność i nadwzroczność.

Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje astygmatyzmu. Regularny jest wtedy, gdy w jednym przekroju występuje inna krzywizna, niż w drugim. Ten rodzaj niezborności można w łatwy sposób skorygować za pomocą soczewek torycznych. Nieregularny astygmatyzm z kolei charakteryzuje się nieregularnym kształtem rogówki, spowodowanym urazem, postępującą chorobą lub przeszczepem rogówki. Do korekcji tego rodzaju astygmatyzmu służą specjalnie dobrane, twarde soczewki, utrzymujące się w jednym miejscu.

Przyczyny astygmatyzmu

Ta wada wzroku związana jest z nieprawidłowym kształtem rogówki. Przy astygmatyzmie nie jest ona kulista, ale nieco eliptyczna, stąd problemy z odpowiednim skupianiem światła. Obraz w efekcie jest niewyraźny. Przy niezborności, która nie jest odpowiednio korygowana, mogą pojawić się również bóle głowy, zmęczenie i ciągłe mrużenie oczu.

Odpowiednie soczewki

Osoby cierpiące na niezborność mogą sięgnąć po specjalny rodzaj soczewek, dedykowanych do korekcji tej właśnie wady wzroku. Soczewki dla astygmatyków to specjalne soczewki toryczne, które w przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek nie stanowią wycinku kuli, a figury zwanej torus. Chodzi o to, aby dostosować sposób załamywania promieni świetlnych do nieprawidłowego kształtu rogówki. Światło załamywane jest więc inaczej w przekroju poziomym, a inaczej w pionowym. Specjalne, miękkie soczewki dla astygmatyków umożliwiają więc skorygowanie nieprawidłowości związanych z odmienną krzywizną rogówki lub soczewki. Przykładem mogą być soczewki Acuvue, w których zastosowano unikalną technologię ASD. Pozwala to na jeszcze osiągnięcie jeszcze bardziej wyraźnego i precyzyjnego widzenia. Soczewki Acuvue są ponadto bardzo stabilne, nie przesuwają się, ani nie obracają, co jest bardzo ważne w zapewnieniu idealnego wzroku. Są to więc produkty doskonałe dla osób z astygmatyzmem (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm), które zostały stworzone we współpracy z najlepszymi lekarzami okulistami oraz przeszły wszystkie wymagane testy. Każdy astygmatyk może więc łatwo zapewnić sobie doskonały wzrok i komfort związany z koniecznością noszenia soczewek na co dzień.

Leave a Reply