Jak wybrać dobre okna gospodarcze PCV?

Jak wybrać dobre okna gospodarcze PCV?

Nie wszystkie okna w budynku muszą mieć takie same parametry, ale powinny być spójne stylistycznie. Najczęściej bywa tak, że wszystkie zamontowane okna mają ten sam kolor i takie same profile, aby idealnie komponować się z elewacją nieruchomości.

Wielkość okien musi być dopasowana do rodzaju pomieszczeń i ich funkcji. Natomiast mogą mieć one różne parametry, w zależności od tego, gdzie zostaną zainstalowane. Do większości pomieszczeń technicznych najlepszym rozwiązaniem okazują się okna gospodarcze PCV.

Gdzie najczęściej stosuje się okna gospodarcze PCV?

Gospodarcze okna plastikowe można zamontować w wielu różnych pomieszczeniach. Najczęściej jednak wykorzystuje się je w pomieszczeniach, które stanowią zaplecze techniczne budynku. Są to najczęściej:

spiżarnie,kotłownie,pralnie,warsztaty,garaże,piwnice.

Do pomieszczeń technicznych, gdzie budynek jest nieogrzewany, w zupełności wystarczy stolarka okienna z pakietami jednokomorowymi, a w niektórych przypadkach nawet wyłącznie okna jednoszybowe. Najczęściej o tym, jakie okna zastosować w pomieszczeniach niemieszkalnych i technicznych nieruchomości decyduje to, czy są one ogrzewane, czy też nie.

W pomieszczeniach ogrzewanych, gdzie temperatura wynosi więcej niż 16 stopni Celsjusza, należy zamontować okna, które posiadają współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,9 W/(m2.K). Natomiast w pozostałych, gdzie temperatura jest mniejsza niż 16 stopni Celsjusza, trzeba postawić na okna elewacyjne ze współczynnikiem U nie większym niż 1,4.

Co warto wiedzieć o oknach gospodarczych PCV?

Okna gospodarcze zaprojektowane są z profili PCV, gdzie nie ma ani wkładek termicznych, ani wzmocnień, tak jak to jest w przypadku okien elewacyjnych. Są to bardzo proste konstrukcje kilkukomorowe i dlatego najczęściej montuje się w nich pojedyncze szyby albo pakiety dwuszybowe.

Warto również wiedzieć o tym, że takie modele okien są znacznie tańsze niż te przeznaczone na elewacje domów mieszkalnych. Estetyką są bardzo zbliżone do standardowych, ponieważ można je nabyć w tradycyjnym białym kolorze, ale również okleinowane w kilku innych kolorach.

To, na co warto zwrócić uwagę to przede wszystkim budowa i zastosowane komponenty. Dobre okna gospodarcze PCV nie mogą mieć zainstalowanych tanich plastikowych klamek czy prowadnic do uchylenia, ponieważ te dwa elementy najczęściej wpływają na szybkie uszkodzenia. Dobrze jest także sprawdzić grubość i sztywność profili oraz upewnić się, że producent zadbał o ich odpowiednią szczelność i odporność na wiatr.

Leave a Reply