Jak używać inhalatorów?

Cartridge inhaler and inhalation chamber in a room front viewWiele osób mających potrzebę stosowania leków wziewnych chętnie korzysta z takich rozwiązań, jak optichamber. Jest to sposób na ułatwienie stosowania leków wziewnych – zarówno w formie proszków jak i aerozolów. Szczególnie cenione jest to przez dzieci, które z łatwością mogą inhalować leki wziewne we właściwy sposób.

Znaczenie inhalacji w astmie

Podstawą terapii astmy oskrzelowej są leki wziewne – głównie glikokortykosteroidy, a w okresach napadów – leki rozszerzające bezpośrednio oskrzela. Fundamentem leczenia, ze względu na ograniczone działanie ogólne oraz prostotę aplikacji są leki w formie wziewnej. Niestety, ale wiele osób nie jest w stanie w poprawny sposób skoordynować wdechu z aplikacją dawki leku. W ten sposób nie udaje się uzyskać efektywnych dawek, co może doprowadzać w efekcie do zaostrzenia choroby podstawowej. Rozwiązania takie jak optichamber istotnie ułatwiają ten sposób aplikacji leku.

Na czym dokładnie polega działanie optichamber?

Jest bardzo proste – chory zamiast umieszczać końcówkę aplikatora z lekiem w jamie ustnej wsadza ją o specjalnej tuby, która zakończona jest anatomicznie w formie maseczki. Polega to mniej więcej na tym, aby lek rozproszył się w obrębie tuby i żeby osoba inhalująca się mogła bez większych problemów pooddychać mieszanką zawierającą lek. Szczególnie u dzieci w badaniach klinicznych udało się udowodnić, iż przy stosowaniu takich technologii jak Optichamber znacząco zredukowano ryzyko występowania nawrotów astmy, a same wyniki kontroli leczenia były o wiele skuteczniejsze. Większa grupa korzystających z tego rozwiązania również uzyskała trwałą remisję w przebiegu astmy oskrzelowej, co przy astmie u dzieci jest celem najistotniejszym w terapii.

Glikokortykosteroidy wziewne są podstawą terapii astmy oskrzelowej – gdy podawane miejscowo, uzyskują naprawdę świetne efekty i niwelują ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Istotne znaczenie ma jednak technika leku, która dzięki Optichamber jest zawsze poprawna i efektywna terapeutycznie!

Leave a Reply