Jak urządzić małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie

Każdy się cieszy z własnych czterech ścian, niezależnie od tego, jaką powierzchnię one tworzą. Dlatego nawet małe mieszkanie, może dawać wiele radości i zadowolenia, bo najważniejsze jest by mieć swoją własną przestrzeń mieszkalną i czuć się w niej bardzo dobrze. Jeśli jednak chodzi o urządzanie bardzo małego mieszkania, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, by przestrzeń użytkowa była jak najbardziej funkcjonalna.

Korzystny rozstaw pomieszczeń

Małe mieszkanie może mieć dowolną powierzchnię użytkową, jednak zwykle jest ona bardzo ograniczona. W takich mieszkaniach znajduje się zwykle jeden pokój, góra dwa i nie jest wtedy łatwe projektowanie wnętrz takiej przestrzeni, by wszystko co dla nas ważne się w niej zmieściło. Dlatego trzeba zastosować kilka korzystnych rozwiązań, by w mieszkaniu mieszkało się wygodnie. Przede wszystkim warto połączyć salon z kuchnią, zyskując w ten sposób większą przestrzeń. Bardzo modne jest obecnie tworzenie aneksu kuchennego w salonie, czyli zagospodarowanie jednej ściany na meble i sprzęty kuchenne. To bardzo wygodne i korzystne rozwiązanie. Równie dobrą propozycją jest zakupienie tapczanu z funkcją spania, w ten sposób nie trzeba kombinować nad dodatkową powierzchnią do spania, bo można mieć salon i sypialnię w jednym. Inną dobrą radą, jest zrezygnowanie z wanny w łazience na rzecz prysznicu z wysokim brodzikiem. W ten sposób można zaoszczędzić bardzo dużo miejsca i przeznaczyć je na większe szafki, czy ładniejszą umywalkę.

Triki dekoratorów w małych mieszkaniach

Projektowanie wnętrz małych mieszkań, wymaga dużego wysiłku, warto więc skorzystać z trików dekoratorów wnętrz, którzy doskonale wiedzą jak powiększyć optycznie małe przestrzenie. Przede wszystkim warto zainwestować w dużą ilość luster, które zawieszone na ścianach, będą odbijać światło i stwarzać wrażenie większej przestrzeni. Tak samo też, lepiej jest postawić na meble w połysku, zamiast w macie, bo w połyskliwych powierzchniach, odbija się mnóstwo naturalnego światła, co jest korzystne dla małych mieszkań. Nie powinno się w takich mieszkaniach używać ciemnych kolorów, które powodują, że przestrzeń jest ponura i mało zachęcająca. Jasne kolory na ścianach, podłogach czy meblach, zapewnią lepsze doznania wizualne i na pewno dobrze się sprawdzą w małych mieszkaniach. Projektowanie wnętrz w oparciu o te wszystkie triki, na pewno zagwarantuje oczekiwany efekt wizualnego powiększenia powierzchni mieszkalnej.

Jak widać małe mieszkanie można urządzić w taki sposób, by wyglądało ono na o wiele większe, niż jest w rzeczywistości. Wystarczy zastosować się tu do porad architektów wnętrz, którzy znają się najlepiej na urządzaniu wnętrz mieszkalnych.

Leave a Reply