Jak się przygotować na trekking w Alpach?

trekking w AlpachPrzygotowanie się do wyjazdu na trekking w Alpach nie jest wcale takie proste, jakby się to mogło pozornie wydawać. Przede wszystkim, chodzi tutaj o to, iż tego typu wyprawy w Alpy, niosą za sobą stosunkowo sporo wymagań. Głównie mamy tutaj na myśli wymagania odnośnie zdrowia i wytrzymałości, jak również kondycji czy siły fizycznej. Te atuty są niezbędne na wymagających alpejskich szlakach trekkingowych. Nawet trasy najłatwiejsze będą stanowić dla wielu z nas poważne wyzwanie. Warto tutaj starannie się zastanowić i przeanalizować swoje możliwości. Jeśli bowiem nie czujemy się na siłach, lepiej na trekking w Alpach poczekać jeszcze jakiś czas, w którym zdążymy się do tego wydarzenia przygotować.

Przygotowanie pod względem fizycznym.

Przede wszystkim, trzeba tutaj zdać sobie sprawę z tego, iż każdy trekking w Alpach będzie od nas wymagać odpowiedniego przygotowania w zakresie fizycznym. Musimy zadbać o naszą kondycję, aby bez trudu pokonywać każdego dnia kilka kilometrów trasy o sporych różnicach wzniesień. Częstokroć będą to szlaki mocno eksponowane. Nasza wytrzymałość i kondycja będą tutaj połową sukcesu. Siła fizyczna także będzie kwestią stosunkowo istotną. W końcu wdrapywanie się pod stromych niejednokrotnie zboczach wymaga wysiłku. Aby odpowiednio przygotować się w tym zakresie, należy przede wszystkim regularnie zacząć odwiedzać siłownię oraz pływalnię. To pozwoli na wyrobienie sobie siły fizycznej oraz wytrzymałości. Do tego warto zamień samochód na rower podczas codziennej drogi do pracy. to także będzie rozwiązaniem wyjątkowo pomocnym. Generalnie musimy przed wyjazdem na trekking w Alpach nieco popracować nad swoją kondycją, wytrzymałością oraz siłą fizyczną, aby na szlaku nie okazało się, iż po prostu nie dajemy rady.

Wyposażenie niezbędne na trekking w Alpach.

Oczywiście wybierając się na trekking w Alpach, trzeba będzie także zadbać o prawidłowe wyposażenie. Tutaj najważniejsze będzie solidne, górskie, wodoodporne obuwie. Jeśli dodatkowo mamy zamiar wybierać w wyższe partie, to trzeba będzie zaopatrzyć się w niezbędne i dopasowane do obuwia raki. Do tego oczywiście niezbędny będzie także komplet odzieży zapewniającej pełną ochronę przed wiatrem, zimnem i deszczem. Będzie to pociągać za sobą stosunkowo spore koszty, aczkolwiek niezbędne do poniesienia. Dzięki temu bowiem zapewnimy sobie podstawowy zakres bezpieczeństwa i komfortu na szlakach alpejskich. Bez poniesienia pewnych kosztów na podstawowe wyposażenie, niestety nie warto nawet wybierać się na jakikolwiek trekking w Alpach. Tutaj nawet na tych najmniej wymagających trasach, trzeba posiadać odpowiednie ubranie i obuwie. Jeśli zaś wybieramy się na bardziej trudne szlaki, trzeba będzie zaopatrzyć się już w niezbędny sprzęt alpinistyczny. Bez tego bowiem ani rusz, szczególnie w sytuacji kiedy szlak wiedzie przez lodowce i ośnieżone zbocza górskie.

Leave a Reply