Jak przebiega brykietowanie odpadów drzewnych?
Proces brykietowania odpadu drzewnego, czyli przetwarzanie do na brykiet drzewny, wykorzystywany jako bardzo dobry materiał opałowy, jest stosunkowo prosty. Aczkolwiek wymaga zastosowania nowoczesnych technologicznie brykieciarek, które zapewnią wywarzanie bardzo dobrego jakościowo materiału opałowego. Trzeba tutaj podkreślić, iż brykiet drzewny jest materiałem opałowym o bardzo dobrych parametrach, a przy tym ekologicznym. Dzięki temu też, możemy przy stosunkowo niewielkich kosztach, doprowadzić do tego, iż w naszej starej kotłowni węglowej, będziemy skutecznie i efektywnie spalać brykiet drzewny. Najważniejsze jest jednak to, aby był on prawidłowo wytworzony, gdyż tylko dzięki zachowaniu pewnych zasad, może być ekologicznym i kalorycznym materiałem opałowym.
Przygotowanie infrastruktury produkcyjnej.
Jedną z kluczowych kwestii będzie tutaj prawidłowe przygotowanie infrastruktury produkcyjnej do wytwarzania brykietu drzewnego. Chodzi nam przede wszystkim o wszystkie niezbędne pomieszczenia magazynowe i produkcyjne. Powinny one być bardzo dobrze odizolowane od otoczenia i wyposażone w profesjonalne systemy wentylacji. Kluczowe bowiem jest tutaj utrzymanie minimalnego poziomu wilgotności zarówno w przypadku gotowego brykietu drzewnego, jak i w przypadku materiału wsadowego.
Bardzo starannie powinno być także przygotowane pomieszczenie, w którym będzie realizowane brykietowanie materiału drzewnego. Powinno być suche i wentylowane, tak aby na etapie brykietowania nie dochodziło na zawilgocenia gotowego już wyrobu.
Bardzo ciekawie wygląda sytuacja materiału wsadowego, bowiem może on być pozyskiwany praktycznie za darmo. Do brykietowania możemy bowiem wykorzystać wszelkiego rodzaju odpady z produkcji tartacznej oraz stolarskiej. W tym przypadku będą to różnorodne wióry, ścinki, zrębki i trociny, z którymi dotychczas nie bardzo było co robić. Obecnie tartaki i stolarnie mogą pozbywać się odpadu na rzecz produkcji brykietu drzewnego, lub wdrażać samodzielną produkcję brykietu. Byłoby to rozwiązaniem bardzo korzystnym, bowiem wytworzony brykiet można będzie następnie z zyskiem sprzedać, lub tez wykorzystać do własnych celów grzewczych.
Warunki spalania brykietu drzewnego.
Aby jednak brykiet drzewny był materiałem w pełni ekologicznym i wysoce kalorycznym, należy także spalać go w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim, wilgotność brykietu przeznaczonego do spalania nie powinna przekraczać 8%. Jakiekolwiek wyższe wartości będą znacznie wpływać na obniżenie kaloryczności. Wynika to z faktu tego, iż w procesie spalania, w pierwszej kolejności odparowywana jest woda, do czego wykorzystywana jest energia cieplna. Następnie drewno ulega zgazowaniu, a palący się gaz ogrzewa czynnik grzewczy. Część tej energii jest pożytkowana na osuszanie kolejnych porcji brykietu. Jeśli więc będziemy spalać nazbyt mokry brykiet drzewny, to zbyt duża ilość energii cieplnej, zamiast trafić do instalacji grzewczej, będzie zużyta na odparowanie wody z kolejnych porcji brykietu. Warto jeszcze wspomnieć o kwestii tego, iż parująca woda będzie osiadać na elementach kotła zmniejszając jego żywotność poprzez doprowadzenie do korodowania poszczególnych jego elementów. Jednym słowem, im bardzie brykiet drzewny będzie suchy, tym lepsze efekty kaloryczne będziemy mogli z tytułu jego spalania osiągnąć.