Geowłóknina filtracyjna typu F

Geowłóknina filtracyjna typu F

Geowłóknina filtracyjna to jedna z wielu rodzajów profesjonalnych geowłóknin, stosowanych obecnie w budownictwie inżynieryjnym. Jest jednocześnie jednym z tych rodzajów geowłókniny, który najlepiej sprawdza się we wszelkiego rodzaju zastosowaniach przy budowie konstrukcji mających bezpośredni związek z wodą. Warto przyjrzeć się jej nieco bliżej, bowiem jest to bardzo popularna i dobra jakościowo geowłóknina. Ogólnie rzecz biorąc, geowłóknina filtracyjna, charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi w swoim zakresie zastosowania, a tym samym będzie w wielu przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem, podnoszącym trwałość i odporność konkretnych konstrukcji.

Czym jest geowłóknina filtracyjna typu F?

Jest to dwuwarstwowy materiał geosyntetyczny, wykonany z dwóch warstw geowłókniny z mechanicznie wzmacnianych włókien ciągłych, polipropylenowych. W tym szczególnym przypadku, jedna z warstw jest wykorzystywana jako filtr, zaś druga jest jego zabezpieczeniem przed uszkodzeniami eksploatacyjnymi. Pory geowłókniny, są dobrane w taki sposób, aby zapewnić doskonałe właściwości filtracyjne. Jest to materiał, stosowany tam, gdzie ze względu na krytyczne warunki gruntowe, należy zastosować geosyntetyki o wyjątkowych właściwościach filtracyjnych. Stosowana jest także tam, gdzie mamy do czynienia z wysokim poziomem naprężeń mechanicznych, na które geowłóknina filtracyjna typu F jest odporna.

Zastosowanie geowłókniny filtracyjnej typu F.

Tak jak już powiedzieliśmy, dwuwarstwowe geowłókniny typu F, znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z wodą. Najczęstszymi obszarami jej zastosowania są:

  • Zabezpieczenia brzegów rzek i innych zbiorników oraz cieków wodnych
  • Ochrona wybrzeży oraz odzyskiwanie lądu
  • Budowa wszelkiego rodzaju wałów przeciwpowodziowych
  • Budowa zbiorników oraz cieków wodnych

Można więc powiedzieć, iż jest to materiał geosyntetyczny sprawdzający się przede wszystkim w zastosowaniach w branży ściśle związanej z gospodarką wodną.

Podstawowe funkcjonalności geowłókniny filtracyjnej.

Bardzo ważną kwestią jest tutaj także to, iż geowłóknina filtracyjna typu F, charakteryzuje się bardzo dobrymi funkcjonalnościami. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie takie jak:

  • Filtracja – zapewnia doskonały poziom zatrzymywania drobnych cząstek gruntu, przy jednoczesnym utrzymaniu stałego przepływu wody.
  • Separacja – separuje w bardzo skuteczny sposób różne warstwy gruntu od siebie
  • Drenaż – sprawdza się w systemach drenażowych, zapewniający optymalny poziom odprowadzania wody w swojej płaszczyźnie, w kierunku odpływu.

Podsumowanie.

Należy więc powiedzieć, iż geowłóknina filtracyjna to idealne rozwiązanie w wielu przypadkach konstrukcji budowlanych. Jej zastosowanie sprawia, iż wszelkie wały przeciwpowodziowe, konstrukcje brzegowe, wzmocnienia linii brzegowych itp., stają się o wiele trwalsze i bardziej odporne na przyszłe obciążenia eksploatacyjne.

Leave a Reply