Domowa uprawa Różaneczników i Azalii.

uprawa różanecznikówRóżaneczniki i Azalie, to rośliny z rodziny Rhododendron. Są to krzewy wrzosowata, o bardzo ciekawych walorach estetycznych. Wiele odmian pozostaje zimozielonych, co tylko dodaje estetyki naszym ogrodom także w sezonie zimowym. Co najważniejsze, ich uprawa w naszej strefie klimatycznej nie jest wcale taka trudna. Choć trzeba pamiętać, iż azalie i różaneczniki pochodzą z regionów azjatyckich. Generalnie rzecz biorąc, domowa uprawa Różaneczników i Azalii będzie wymagać jedynie prawidłowego wyboru odmian, przygotowania niezbędnej gleby, oraz wyboru odpowiedniego stanowiska. Te trzy kwestie są tutaj zdecydowanie najważniejsze i pozwalają cieszyć się uprawą Azalii i Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach.

Podstawowe czynności, dzięki którym domowa uprawa Różaneczników i azalii będzie udana.

Pierwszą czynnością, którą należy się zająć jest tutaj dobór odpowiednich odmian. Trzeba bowiem pamiętać, iż Azalie oraz Różaneczniki występując w bardzo dużej ilości odmian, z czego nie wszystkie będą wystarczająco przystosowane do przezimowania w naszej strefie geograficznej. Odmiany odporne na mrozy dochodzące do dwudziestu stopni Celsjusza, możemy z powodzeniem przeznaczyć do nasadzeń ogrodowych. Jednakże te, które nie wykazują tak dobrej odporności trzeba będzie uprawiać w doniczkach. Pozwoli nam to bowiem na ich schowanie na czas mrozów w garażu czy też innym pomieszczeniu gospodarczym. Oczywiście dobra hurtownia z Różanecznikami i azaliami, nie będzie mieć trudności z dostarczeniem nam zarówno takich jak i drugich odmian. Po prostu musimy tylko dobrze wyszukać interesujące nas odmiany ze względów estetycznych.

Następnym krokiem będzie przygotowanie odpowiedniej mieszanki gleby. W tym celu trzeba będzie zmieszać ze sobą torf (nie odkwaszony), glebę ogrodniczą (kompost) i korę sosnową. Składniki mieszamy w równych proporcjach. W efekcie otrzymamy mieszankę gleby o lekko kwaśnym odczynie pH. Tak przygotowana gleba będzie idealnym podłożem do uprawy zarówno ogrodowej jak i doniczkowej. Jeśli przyłożymy się do tego zadania, to nasza domowa uprawa Różaneczników i Azalii, praktycznie na pewno będzie udana.

Ostatecznie jednak musimy jeszcze wybrać dobrze dopasowane do potrzeb roślin, stanowiska nasadzenia. Tutaj najlepszej sprawdza się sąsiedztwo innych krzewów i drzew ogrodowych. Musimy bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż zarówno Azalie, jak i Różaneczniki, lubią stanowiska zacienione i osłonięte.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, można przyjąć założenie, iż domowa uprawa Różaneczników i Azalii jest stosunkowo prosta. Wymagania nie są tutaj zbyt wygórowane, toteż praktycznie każdy, nawet początkujący ogrodnik nie powinien mieć nadmiernych trudności z właściwym przygotowaniem wszystkiego. W nagrodę zaś będziemy mogli cieszyć się pięknymi, zimozielonymi krzewami, które w okresie kwitnienia sprawią, iż nasz ogród będzie oazą spokoju z naturalną muzyką pszczół, wesoło zbierających miód z naszych Różaneczników i Azalii.

Leave a Reply