Dobra lornetka do profesjonalnych zastosowań.

pwa16x25Znalezienie odpowiedniej i dobrze dopasowanej do swoich potrzeb lornetki wymaga pewnego zakresu wiedzy, gdyż każdy z modeli lornetek różni się od siebie w zakresie podstawowych parametrów. Musimy dość precyzyjnie określić przede wszystkim nasze potrzeby w tym zakresie. W stosunku do tych ustaleń możliwe będzie dopiero dobieranie właściwej lornetki, która będzie spełniać wytyczone kryteria. Zobaczmy wobec tego, jak znaleźć lornetkę, która będzie się sprawdzać w rzeczywiście trudnych warunkach, na przykład na polowaniach, lub outdorowych wyjściach w góry.

Dobry producent lornetek.

Nie da się ukryć, iż w zdecydowanej większości przypadków, dobre lornetki będą produktem jednego z lepszych producentów tego typu sprzętu na rynku. Tych najlepszych nie ma zbyt wielu, więc nie musimy się przebijać przez setki producentów, aby znaleźć tych najwłaściwszych. Aczkolwiek trzeba tutaj przyznać, iż często możliwe będzie znalezienie dobrej lornetki także w przypadku mniej znanych producentów. Jest to jednak spora loteria, wobec czego nie warto ryzykować, tylko od razu skupić się na sprzęcie od najlepszych dostawców. Możemy na przykład od razu postawić na lornetki Alpen, gdyż jest to jeden z lepszych producentów, i pomiędzy lornetkami oferowanymi przez Alpen Optics szukać rozwiązania spełniającego nasze kryteria. Z całą pewnością będzie to jak najbardziej możliwe, gdyż jest to firma zapewniająca rozwiązania dla wielu różnych potrzeb. Znajdziemy tutaj zarówno w pełni profesjonalne lornetki, sprawdzające się w najbardziej wymagających zastosowaniach, jak również lornetki o nieco mniejszych parametrach, sprawdzające się doskonale w przypadku zastosowań w pełni amatorskich.

Wybieramy właściwy model lornetki.

Skoro już ustaliliśmy, że będzie kupować sprzęt dobry jakościowo, dostarczany przez firmę Alpen Optics, to warto jeszcze ustalić sobie swoje wymagania w zakresie konkretnego modelu. W przypadku kiedy będziemy raczej chcieli amatorsko podglądać przyrodę i zjawiska atmosferyczne, a z lornetka nigdy nie będziemy się nigdzie wybierać w trudne warunki terenowe, wystarczać nam powinien podstawowy model lornetki. W zupełności wystarczą najtańsze modele o oznaczeniach 8×42 lub tez 10×42. Będą to lornetki oferujące nam przystępny poziom jasności, a jednocześnie gwarantujące nam zbliżenie ośmio lub dziesięciokrotne. W większości przypadków amharskich zastosowań będą to lornetki w zupełności wystarczające i spełniające nasze potrzeby. Jeśli jednak będziemy potrzebować sprzętu bardziej profesjonalnego to warto rozejrzeć się za modelami wzmacnianymi, wytrzymałymi i odpornymi. Może się także przydać cyfrowe obliczanie odległości, czy też dodatkowe rozjaśnianie obrazu. Zawsze należy się bardzo dobrze zastanowić nad wyborem typu lornetki do konkretnych zastosowań, aby nie kupić zbyt dobrej lub tez zbyt słabej w stosunku do swoich potrzeb.

Leave a Reply