Dobór nowych okien na naszego domu.

main01Jedną z trudniejszych decyzji podczas budowy nowego domu, czy też nawet podczas remontu generalnego już istniejącego budynku, jest prawidłowy dobór okien, spełniających najważniejsze wymagania techniczne, jak również dopasowanych do budynku i wnętrz pod względami estetycznymi. Trzeba będzie tutaj spędzić sporo czasu w sklepach z oknami, a przede wszystkim pozyskać podstawowe informacje, na temat najważniejszych aspektów technicznych związanych z doborem okien. Nie każdy z nas przecież będzie wiedział, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przede wszystkim, a które aspekty będą tutaj mniej istotne. Posiadając zaś podstawową przynajmniej w tym zakresie wiedze, będziemy mogli mieć pewność, iż nie padniemy ofiarami nieuczciwych sprzedawców, którzy mogą chcieć wykorzystać naszą niewiedzę, aby pozbyć się kiepskich okien ze swoich zapasów.

Najważniejsze kwestie techniczne.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne związane z konstrukcją okien, to przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się od razu jaki jest parametr przenikalności cieplnej danych okien. Jeśli będzie on na poziomie powyżej 1,4 W/m2 rocznie, to niestety ale okna nie będą spełniać podstawowych norm w tym zakresie. Obecnie parametr ten powinien wynosić maksymalnie 1,4, a im niżej tym lepiej. Określa on straty ciepła poprzez płaszczyznę okna, a jak dobrze wiemy poprzez okna wytracamy zdecydowanie najwięcej ciepła z naszych domów. Dobre okna, o niskim współczynniku przenikalności cieplnej pozwolą nam więc zaoszczędzić stosunkowo sporo na ogrzewaniu, co będzie też stanowić zwrot z inwestycji zakupu droższych, bardziej nowoczesnych okien. Drugą kwestią jest tutaj także izolacja akustyczna, która warto aby była maksymalnie jak najwyższa, dzięki czemu zewnętrzne hałasy nie będą zakłócać spokoju naszego wypoczynku w domu. Jest to szczególnie przydatne, kiedy chcemy odespać nocną zmianę w pracy, a pod oknem hałasują dzieci sąsiada.

Konstrukcja technologiczna.

Oczywiście w kwestii konstrukcji do naszego wyboru będziemy mieć okna drewniane oraz okna z PCV, przy czym na chwilę obecną nie mamy już tak wielkich różnic technicznych aby faworyzować którekolwiek z tych rozwiązań. Jedyną kwestią, która pozostaje tutaj bez zmian jest to, iż w przypadku okien drewnianych musimy liczyć się z koniecznością ich okresowej konserwacji. W przypadku zaś okien z PCV, będą one w dalszym ciągu, systematycznie blaknąć od słońca. Poza tym, odwiedzając każdy sklep z oknami w Bielsku Białej raczej nie zauważymy większych różnic. Dla nas najważniejsze powinny być tutaj jednak parametry techniczne, aby okna spełniały swoje wymagania, nie wytracały nadmiernych ilości ciepła z domu, oraz nie przepuszczały zewnętrznych hałasów. Zagwarantuje nam to wysoki poziom komfortu co powinno być dla nas kwestią zdecydowanie najważniejszą, której powinniśmy poświęcić jak najwięcej uwagi podczas wyboru okien do naszych domów jednorodzinnych.

Leave a Reply