Bezpieczna eksploatacja pomieszczeń akumulatorowni.

stojaki na baterie do akumulatorowniBezpieczeństwo w codziennej eksploatacji pomieszczenia akumulatorowni będzie zależne przede wszystkim od jej prawidłowego zaprojektowania oraz wykonania. Musimy pamiętać, iż w toku codziennego ładowania baterii trakcyjnych do posiadanych w firmie wózków jezdniowych, będziemy mieć do czynienia z pewnymi zagrożeniami, przed którymi należy prawidłowo się zabezpieczyć, poprzez montaż odpowiednich instalacji, oraz odpowiednie wyposażenie pomieszczeń akumulatorowni. Jest to na tyle istotne, iż warto temu zagadnieniu poświęcić nieco więcej uwagi, gdyż bezpieczna praca to w każdej firmie absolutna podstawa.

Najważniejsze instalacje w pomieszczeniu akumulatorowni.

Ze względów bezpieczeństwa w toku codziennego ładowania baterii trakcyjnych do wózków widłowych, należy przede wszystkim pomieszczenie akumulatorowni wyposażyć w profesjonalny system detekcji wodoru oraz odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Jest to bardzo istotne, bowiem w przypadku jakichkolwiek awarii będziemy mieć natychmiast do czynienia z zagrożeniem wybuchowym. Sprawna wentylacja w porę będzie w stanie zapewnić wymianę powietrza z otoczeniem dzięki czemu ryzyko wybuchu zostanie ograniczone do minimum. Oczywiście system wentylacji w tym celu powinien być prawidłowo zaprojektowany, zasilany oraz wysterowany, aby sprawnie gwarantował wymianę powietrza.

Wyposażenie pomieszczeń akumulatorowni.

Kolejną kwestią, która będzie wywierać wpływ na bezpieczeństwo ale także na inne kwestie, jest zaopatrzenie się w niezbędne wyposażenie do pomieszczenia akumulatorowni. Chodzi tutaj głównie o odpowiednie wózki na bateria trakcyjne, wyposażone w wanny na ewentualne wycieki elektrolitu. Chodzi także o odpowiednio zaprojektowane stojaki na prostowniki, aby były one odizolowane od podłoża, stabilne i bezpieczne. Do tego, warto także zaopatrzyć się w niewielkie wózki serwisowe, które pozwolą na sprawne podjechanie do każdej baterii bez konieczności jej przemieszczania i wymianę jej płynów.

Tego typu wyposażenie będzie przede wszystkim gwarantować wyższy poziom bezpieczeństwa oraz kultury pracy. Jednakże z drugiej strony przyczyniają się także do zwiększenia żywotności baterii trakcyjnych, ograniczenia czasu niezbędnego na ich wymianę, czy też ograniczenia ilości awarii. Jednym słowem są to jak najbardziej wskazane inwestycje, podwyższające bezpieczeństwo pracy oraz wygodę i komfort pracy, jak również przyczyniają się do znacznych oszczędności w przyszłości.

Podsumowanie.

Ostatecznie musimy więc powiedzieć, iż dobrze przygotowane projekty i realizacje akumulatorowni będą jak najbardziej warte naszej uwagi, nawet jeśli jest to stosunkowo kosztowna kwestia. Trzeba pamiętać, iż koszty poniesione dziś na dobry projekt i prawidłową realizację, będą jutro zwracać się w postaci oszczędności na eksploatacji baterii trakcyjnych w wózkach jezdniowych stosowanych w naszym przedsiębiorstwie.

Leave a Reply