Żylaki. Objawy, przyczyny i leczenie.

Żylaki to bardzo poważna dolegliwość, której nie powinniśmy pod żadnym pozorem bagatelizować. Jest to dolegliwość uwarunkowana genetycznie, aczkolwiek także nasz tryb życia może wpływać na pojawianie się żylaków. Brak jakiegokolwiek leczenia może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego też, jeśli zauważymy, że na naszych nogach pojawiają się żylaki, należy natychmiast udać się do lekarza. Dzięki temu, zyskamy szansę na skuteczne zatrzymanie rozwoju tej bardzo niebezpiecznej dolegliwości.
Co w dalszej części artykułu?
Czym są żylaki?
Żylaki to nieprawidłowe wydłużenie i poszerzenie żył, w wyniku czego, stają się one kręte, nabrzmiałe i bardzo wyraźnie widoczne. Najczęściej, pojawiają się one na kończynach dolnych, co wynika z dość sporej odległości od serca i niższego w stosunku do serca poziomu. Główną przyczyną powstawania żylaków, są genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości pracy zastawek żylnych. W tym przypadku zastawki pełnią funkcję zabezpieczenia przed cofaniem się krwi w krwiobiegu. W tym przypadku krew, zamian płynąć prawidłowo, z układu powierzchownego do głębokiego w kierunku serca, przedostaje się wstecznie do układu powierzchownego, powodując wzrost ciśnienia w żyłach oraz ich rozciąganie i przeciążenie. W wyniku tego działania, powstają żylaki, jako bardzo widoczne pajączki o niebieskim zabarwieniu.
Przyczyny powstawania żylaków.
Wspomnieliśmy już o genetycznych czynnikach warunkujących pojawianie się żylaków. Jednakże nie są to jedyne przyczyny. Możemy tutaj także wyróżnić czynniki środowiskowe, które wywierają wpływ na rozwój żylaków. Do najważniejszych będziemy zaliczać:
- Okres ciąży – w którym to czasie, dochodzi do zwiększenia objętości krwi, ucisku na żyły przez powiększoną macicę, oraz istotnego wpływu hormonów na ścianę żył.
- Długotrwałe stanie lub siedzenie (zwłaszcza z nogą założoną na nogę) – związane jest to najczęściej z wykonywaną pracą zawodową.
- Nadwaga i otyłość.
- Przebyte urazy i operacje
- Wiek – w przypadku osób starszych, rośnie skłonność do pojawiania się żylaków.
Jak leczyć żylaki?
Leczenie żylaków jest stosunkowo problematyczne, co wynika z ich tendencji do nawracani. Mamy jednak kilka rozwiązań, które pozwolą nam skutecznie leczyć żylaki. Możliwe do zastosowania są metody uciskowe, skleroterapią, czy też nawet leczenie chirurgiczne bądź wewnątrznaczyniowe. Każda z tych metod może być zastosowana po uprzednim rozpoznaniu przeprowadzonym przez lekarza. Tak, aby metoda leczenia była dobrana do poziomu zaawansowania choroby, oraz aby rokowała jak najlepszy poziom efektywności.
Możemy także zastosować odpowiednio dobrane zioła na żylaki które pozwolą w pewnym zakresie poprawić pracę zastawek żylnych i całego układu żylnego. Do tego warto także zmienić swój tryb życia, wdrożyć więcej aktywności fizycznej, oraz zadbać o bardziej zdrową dietę.
Podsumowanie.
Ostatecznie jednak, musimy pamiętać, iż żylaki są trudne do wyleczenia całkowitego. Jeśli już się pojawią to musimy przemodelować całe nasze dotychczasowe życie, bowiem to w nim najczęściej upatruje się podstawowych bodźców do występowania żylaków. Uwarunkowanie genetyczne to jedno, ale nasz tryb życia w bezpośredni sposób przyczynia się do powstawania żylaków.