Zestaw stereo do domu

wzmacniacz stereo pioneerJeszcze zupełnie do niedawna w większości przypadków, inwestowaliśmy przede wszystkim w dobrej klasy telewizory, aby mieć możliwość podziwiania niesamowitych efektów specjalnych nie tylko na ekranach kin, ale także w domach. Niestety w tym wszystkim zapominaliśmy o efektach dźwiękowych, które także stoją na bardzo wysokim poziomie. Na szczęście obecnie tendencja ta ulega wyraźnej zmianie, i coraz częściej wraz z zakupem nowego, dobrej klasy telewizora, idzie zakup także dobrego zestawu stereo, aby oglądanie filmów w domowym zaciszu było jak najprzyjemniejsze. Sprawdźmy w takim razie na co zwrócić uwagę podczas doboru zestawu stereo do naszego salonu, aby sprawdził się on jak najlepiej.

Akustyka pomieszczenia.

Przede wszystkim trzeba będzie tutaj zwrócić uwagę na kwestię gabarytów samego pomieszczenia oraz jego akustyki. Jeśli chcemy osiągnąć jak najlepsze warunki odsłuchowe, to przede wszystkim należy skupić się na tym, aby zminimalizować ilość płaskich powierzchni w pomieszczeniu. Każdy płaski blat stołu, płaska ściana, będą odbijać fale dźwiękowe, które następnie będą wracać w kierunku źródła dźwięku powodując echo i utrudniając nam wychwytywanie wszystkich szczegółów. Idealnym rozwiązaniem będzie prawidłowo przeprowadzona adaptacja akustyczna pomieszczenia salonu, niemniej jednak jest to stosunkowo kosztowne, toteż nie każdy może sobie na takie rozwiązanie pozwolić. Najlepszym i zarazem przystępnym cenowo rozwiązaniem będzie wiec postarać się o jak największe załamywanie dźwięku. Wszelkiego rodzaju obrazy, meble i inne elementy, które nie pozwolą na równoległe odbijanie się fal dźwiękowych będą w tym przypadku idealne.

Ustawienie zestawu względem odbiorców.

Bardzo ważną kwestią będzie także lokalizacja sprzętu. W tym przypadku najlepiej, aby nasza sofa, kanapa czy też inne miejsce na którym będziemy siedzieć, było zlokalizowane na wprost telewizora, zaś kolumny stereo ustawione były tak, aby dźwięk z nich wydobywający się, krzyżował się mniej więcej w miejscu naszego przesiadywania. Takie ustawienie zapewni nam zdecydowanie najlepsze wrażenia odsłuchowe, szczególnie jeśli możemy sobie pozwolić tylko na kolumny stereo, a nie na cały system 5.1 lub 7.1.

Dobór odpowiedniego sprzętu.

Wybierając sprzęt audio, czyli odpowiednie kolumny i wzmacniacz stereo powinniśmy zwrócić uwagę na gabaryty pomieszczenia, aby dopasować do nich moc sprzętu. Nie warto wybierać sprzętu zbyt mocnego, bowiem nie będziemy w stanie wykorzystać w pełni jego mocy, a więc połowa pieniędzy które wydamy na sprzęt będzie nie wykorzystana. Oczywiście nie możemy też tak dobrać sprzętu, aby słuchać muzyki na 100% głośności, bowiem nie zapewni nam to dobrych warunków odsłuchowych. Po prostu sprzęt należy dobrać tak, aby mniej więcej na poziomie 50-75% głośności był już wyraźny a jeszcze wystarczająco selektywny.

Kilka słów na koniec.

Warto sobie tutaj także powiedzieć jasno i wyraźnie, iż nie zawsze jest tak, że sprzęt za 10-20 tysięcy będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie każdy ma tak dobrze rozwinięty słuch, aby wychwytywać wszystkie, drobne niuanse, toteż w większości przypadków wystarczający będzie sprzęt stereo w cenie 2-5 tysięcy. Z całą pewnością taki sprzęt zagra nam w domu o wiele lepiej niż standardowe głośniki z telewizora, a lepszego sprzętu i tak nie wykorzystamy w pełni. Nie ma więc sensu przepłacać dla samej satysfakcji posiadania zestawu stereo z najwyższej półki cenowej.

Leave a Reply