Zastosowanie promieniowania IR.

Zastosowanie promieniowania IR.

Współczesne zastosowanie promieniowania IR (podczerwonego) jest już bardzo szerokie. Wszystko zaś zmierza ku temu iż będziemy z niego korzystać w jeszcze większym zakresie. Stale prowadzone są badania, nad dostosowaniem go do wielu innych procesów technologicznych i z całą pewnością prędzej czy też później do tego faktu dojdzie. Warto też podkreślić, iż zastosowanie promieniowania IR nie ogranicza się do jednej tylko gałęzi przemysłu. Możemy je wykorzystywać w bardzo zróżnicowanym zakresie zastosowań, a co za tym idzie, jest to technologia naprawdę bardzo wszechstronna.

Czy zastosowanie promieniowania IR w przemyśle jest korzystne?

Okazuje się, iż jak najbardziej jest to rozwiązaniem korzystnym. Tym bardziej, iż zastosowanie promieniowania IR nie ogranicza się do jednej czy tylko dwóch branż. Jest to technologia wykorzystywana bardzo szeroko i w każdej branży odpowiednio dostosowana. Najczęściej możemy zetknąć się z zastosowaniem promieniowania IR w następujących przypadkach:

  • Ogrzewanie – promieniowanie podczerwone jest idealnym sposobem na ogrzewanie dużych powierzchni warsztatowych i nie tylko. Możliwe jest także zastosowanie promieniowania IR w rolnictwie do ogrzewania upraw szklarniowych i w hodowli zwierząt.
  • Utwardzanie lakierów i klejów – w tym zakresie, promieniowanie podczerwone zapewnia znaczne skrócenie czasu utwardzania spoin klejowych oraz powłok lakierniczych. W naturalnych warunkach, utwardzanie może zajmować wiele godzin, a tutaj, w skrajnych przypadkach, spoina może zostać utwardzona nawet w ciągu kilkunastu sekund.
  • Suszenie tunelowe – dobry promiennik UV zamontowany w suszarni tunelowej, znacznie przyspiesza proces suszenia tunelowego drewna.
  • Rozrywka i rekreacja – bardzo dużym poziomem popularności cieszą się także obecnie sauny typu Infra-Red, czyli ogrzewane promieniowaniem podczerwonym.

Mamy więc do czynienia z bardzo szerokim zakresem zastosowania promieniowania IR. Co ważne, regularnie prowadzone są badania, mające na celu wdrożenie tej nowoczesnej technologii także do innych sfer działalności człowieka. Dzięki temu, z całą pewnością uda nam się poprawić efektywność wielu procesów produkcyjnych i nie tylko.

Podsumowanie.

Ostatecznie, należy więc powiedzieć, iż zastosowanie promieniowania IR, jest bardzo szerokie. Jest ono wykorzystywane w wielu branżach. Niesie za sobą także konkretne korzyści, dla których jest tak bardzo popularną technologią. Odpowiednie wdrożenie tej technologii dla wielu branż jest bardzo korzystne, zapewniając znaczne przyspieszenie przebiegu wielu procesów technologicznych, uraz usprawniając ich przebieg. Możemy więc powiedzieć, iż poza tym, iż współcześnie, zastosowanie promieniowania IR jest dość szerokie, to wszystko wskazuje na fakt, iż w przyszłości będzie jeszcze szersze.

Leave a Reply