Zastosowanie geokompozytów w budownictwie.

geowłóknina typu TSWspółczesna branża budowlana coraz częściej sięga po nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym realizowane inwestycje stają się trwalsze i nie wymagają tak dużych kosztów eksploatacyjnych. Jednym z nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie mogą być na przykład materiały geosyntetyczne, których wykorzystanie w budownictwie technicznym, z roku na rok, systematycznie rośnie. Dzięki zastosowaniu geosyntetyków, wszelkiego rodzaju nowo budowane drogi i autostrady, linie kolejowe, torowiska, stają się o wiele bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia, a to tylko początek zastosowania geokompozytów, bowiem znajdziemy tego typu przykładów o wiele więcej.

Geowłókniny TS i ich zastosowanie.

Jednym z częściej wykorzystywanych materiałów geosyntetycznych będzie tutaj geowłóknina TS, która charakteryzuje się bardzo dobrą funkcjonalnością, a przez to też, znajduje zastosowanie w wielu przypadkach, zarówno inwestycji komercyjnych jak i prywatnych. Do najczęstszych zastosowań geowłókniny typu TS należy tutaj więc zaliczyć:

  • Oczka wodne – jako zabezpieczenie folii, dzięki czemu dłużej można utrzymać szczelność oczka.
  • Drenaż – zapobiega zamulaniu drenażu, dzięki czemu powoduje dodatkowe oszczędności
  • Tarasy – zapobiega wypłukiwaniu warstw piasku pod nawierzchnią dzięki czemu dłużej utrzymamy płaską, nie zapadającą się powierzchnię tarasu.
  • Podjazdy brukowane – zapobiega mieszaniu się różnych rodzajów gruntu, przez co wpływa na wzmocnienie stabilizacji podbudowy pod nawierzchnią brukowaną.

Mamy tutaj więc do czynienia z bardzo wszechstronnym zastosowaniem geowłókniny TS, głównie w przypadku realizacji prac związanych z naszymi ogrodami. Niemniej jednak ten typ materiału geosyntetycznego może także z powodzeniem być wykorzystywany podczas realizacji inwestycji komercyjnych.

Pozostałe materiały geosyntetyczne i ich wykorzystanie.

geokrataOczywiście geowłóknina TS to tylko jeden przykład materiałów geosyntetycznych wykorzystywanych obecnie w pracach budowlanych. Znajdziemy ich o wiele więcej, a ich zastosowanie będzie bardzo szerokie. Najczęstsze przypadki wykorzystywania materiałów geosyntetycznych to po kolei:

  • Wzmacnianie i stabilizacja gruntu – w przypadku budowy wszelkiego rodzaju nasypów i wałów
  • Zbrojenie warstw podbudowy – w przypadku budowy dróg, autostrad, parkingów, placów manewrowych, czy też nawet pasów startowych.
  • Zapobieganie erozji gleby – w przypadku wszelkich nasypów wzdłuż dróg, które będą narażone na czasową erozję

Oczywiście bez większych trudności znajdziemy o wiele więcej zastosowań, niemniej jednak te trzy, wymienione powyżej będą tutaj najczęstszymi. Można więc powiedzieć, iż zastosowanie geokompozytów w budownictwie jest stosunkowo szerokie. Są one wykorzystywane w wielu różnorodnych przypadkach przyczyniając się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych realizowanych inwestycji, jak również zapewniając większy poziom ich trwałości i odporności na uszkodzenia eksploatacyjne.

Leave a Reply